„Za pandémiu COVID-19 môže jediný druh, a tým sme my,“ zhodujú sa vedci. Podľa nich je potrebné dať pozor na to, aby súčasné rozhodnutia negenerovali v budúcnosti ešte väčšie ťažkosti. Budú nasledovať ešte horšie infekcie, a to za predpokladu, že sa nepodarí rýchlo zastaviť ničenie prírody. Uvádza to iDNES.cz.
Teraz je príležitosť zamedziť vzniku problémov
„Nedávne pandémie sú priamym dôsledkom ľudskej činnosti, najmä našich globálnych finančných a ekonomických systémov, ktoré sa snažia o rast za každú cenu,“ hovoria vedci Josef Settele, Sandra Diazová, Eduardo Brondizi a Peter Daszak, ktorí vlani publikovali komplexnú štúdiu o stave Zeme.
Podľa nich má ľudstvo teraz príležitosť na prekonanie krízy a zamedzenie vzniku budúcich problémov. „Rastúce odlesňovanie, nekontrolované rozširovanie poľnohospodárstva, ťažba a masívna infraštruktúra vytvorili spoločne s vykorisťovaním voľne žijúcich druhov dokonalú búrku pre prelievanie chorôb,“ zhodujú sa.
Tieto aktivity spôsobujú podľa expertov pandémie tým, že privádzajú čoraz väčšie množstvo ľudí do kontaktu a konfliktov so zvieratami, z ktorých pochádza až sedemdesiat percent novo sa objavujúcich ľudských chorôb.
„V kombinácii s urbanizáciou a masívnym nárastom leteckej dopravy to neškodnému vírusu v ázijských netopieroch umožnilo priniesť nevýslovné ľudské utrpenie a zastaviť ekonomiky a spoločnosti po celom svete,“ hovorí Settele pre denník The Guardian s tým, že koronavírus môže byť len začiatok.
Ide o spoločné zdravie ľudí, zvierat a prírody
Budúce pandémie sa budú podľa odborníkov pravdepodobne opakovať častejšie, šíriť rýchlejšie, budú mať väčší ekonomický dopad a zabíja viac ľudí, ak nebudeme mimoriadne opatrní ohľadom dopadov svojich súčasných rozhodnutí.
Svetoví lídri by mali podľa Daszaka v miliardových ekonomických balíčkoch pamätať aj na ochranu a posilnenie životného prostredia.
„Uvoľniť environmentálne štandardy a podporiť priemyselné odvetvia, ako je intenzívne poľnohospodárstvo, letecké spoločnosti či energetické odvetvia závislé na fosílnych palivách, môže byť síce účelné, ale bez okamžitých a zásadných opatrení si koledujeme o vznik budúcich pandémií,“ varovali na platforme Ibes vedci.
Podľa nich je potrebná globálna spolupráca, pretože zdravie ľudí úzko súvisí s kondíciou voľne žijúcich živočíchov a stavom životného prostredia. „Je to vlastne jedno spoločné zdravie,“ myslí si Daszak.
Dodáva, že je potrebné investovať do sledovacích programov a zlepšenia zdravotných služieb v rizikových krajinách. „Nie je to altruizmus, ale nutná investícia pre dobro nás všetkých, aby sme zabránili budúcim globálnym ohniskám chorôb,“ uzatvára Daszak.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19