Pixabay
StoryEditor

Bude pandémia COVID-19 znamenať koniec pre podanie ruky? Takto to vidia vedci

04.05.2020, 09:51
Autor:
ČTKČTK
Koronavírus si vynútil nový spôsob myslenia o stisku rúk. Bez ohľadu na to, o aké priateľské gesto ide, znamená výmenu potenciálne nebezpečných mikroorganizmov.

Začalo to pred stáročiami ako symbol mieru, ako znamenie toho, že v ruke nedržíte zbraň, a počas rokov sa z tohto gesta stala súčasť takmer každého spoločenského, náboženského alebo obchodného kontaktu.

Ale nový typ koronavírusu si vynútil nový spôsob myslenia o stisku rúk. Bez ohľadu na to, o aké priateľské gesto ide, znamená výmenu potenciálne nebezpečných mikroorganizmov, napísala agentúra Reuters.

Horšie návyky, ako si myslíme

„Ruky sú ako rušné križovatky, kde sa neustále prepája náš mikrobióm s mikrobiómom ostatných ľudí a vecí,“ napísala skupina vedcov v odbornom časopise Journal of Dermatological Science (Časopis pre dermatológiu). Ruky sú podľa nich kritickým miestom pre prenos mikroorganizmov, vrátane vírusov.

Ale keď podanie ruky upadá do nemilosti, čo ho v postkoronavírusovej etikete nahradí? Šťuchanec päsťou alebo lakťom? Tradičný japonský úklon alebo zloženie klobúka? A čo pozdrav Spocka zo Star Treku so zdvihnutou dlaňou a písmenom "V" medzi prostredníkom a prstenníkom?

Ľudia sú spoločenské stvorenia. Keď sa s niekým stretneme, použijeme náš najrozsiahlejší orgán v tele, kožu, k tomu, aby sme ju natlačili na obnaženú ruku niekoho iného. Počas pandémie spôsobenej koronavírusu sa ukázalo, aké intímne toto gesto je.

Ľudská ruka žije. Na dlaniach máme stovky druhov baktérií a vírusov. „Len sa nad tým zamyslite,“ hovorí Charles Grebe, mikrobiológ, ktorý sa zaoberá výskumom verejného zdravia na Arizonskej univerzite.

„Zakaždým, keď sa dotknete nejakého povrchu, môžete si nabrať až 50 percent mikroorganizmov vyskytujúcich sa na tomto povrchu,“ hovorí.

​Na našich rukách môže byť salmonela, E. coli, norovírus, infekcie dýchacích ciest, ako je adenovírus alebo syndróm ruka-noha-ústa. A vzhľadom k tomu, ako často vedci na ľudských prstoch a dlaniach nachádzajú stolicu, treba povedať, že naše hygienické návyky sú oveľa horšie, než si myslíme.

Gerba študuje pohyb vírusov. Prenesie vírus na kľučku od dverí kancelárie alebo do hotelovej izby alebo niečieho domova. Hovorí, že vírusu na kľučke kancelárskych dverí to trvá iba štyri hodiny, než sa dostane na polovicu rúk ľudí v kancelárskej budove a polovicu tamojších povrchov, alebo na 90 percent povrchov u niekoho doma.

Vírus v hoteli sa často dostáva z izby do izby a niekedy aj do priľahlých konferenčných priestorov. Gerba hovorí, že on ľuďom prestal podávať ruku počas epidémie choroby SARS v roku 2003. „Tvrdím, že som prechladnutý, a tak nemusím ostatným podávať ruku,“ približuje svoju taktiku.

Vplyvný americký epidemiológ Anthony Fauci sa na vec pozerá rovnako. „Nikdy nikomu nepodávajte ruku,“ povedal nedávno. „To je jasné.“

Ťažko sa ho zbavujeme

Stisk ruky bol po dlhú dobu pre ľudí znamením toho, že sa na niečom dohodli. „Potriasanie ruky je to, čo sa fotografuje pri podpise nejakej dohody,“ pripomína etnologička Dorothy Noyesová z Ohijskej štátnej univerzity.

​Dlhý, silný stisk rúk amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho francúzskeho kolegu Emmanuela Macrona z roku 2018 bol klasickou ukážkou dvoch jedincov mužského pohlavia usilujúcich o dominantné postavenie.

A niekedy to trvá celé mesiace, než sa taký stisk ruky podarí vyjednať. Dokladom toho bolo síce dlhé, ale očividne chladné potriasanie pravice medzi japonským premiérom Šinzó Abem a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na summite krajín Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) v novembri 2014.

Nech je silný alebo ako "mŕtva ryba", stisk ruky je niečo, čoho sa len ťažko zbavujeme, aj keď sa o to snažíme.

Holandský premiér Mark Rutte v marci na spoločnej tlačovej konferencii s vrchným epidemiológom Jaapom van Disselom ľuďom zakázal podávať si na pozdrav ruky, vzápätí si však s van Disselom sám pravicou potriasol.

„Prepáčte, prepáčte, takto sa to nesmie, ešte raz,“ povedal Rutte a na opravu sa s van Disselom štuchol lakťom.

Koronavírus a COVID - 19

01 - Modified: 2020-04-21 14:27:12 - Feat.: 0 - Title: Papierové utierky alebo sušiče rúk? Výskum zistil, čo je lepšia zbraň proti vírusu 02 - Modified: 2020-04-17 14:41:26 - Feat.: 0 - Title: Lekári ukazujú správny spôsob, ako si v dobe koronavírusu dávať dole rukavice 03 - Modified: 2020-03-23 14:04:30 - Feat.: 0 - Title: Rukavice niekedy dodávajú falošný pocit bezpečia, hovorí virológ 04 - Modified: 2020-03-18 17:41:56 - Feat.: 0 - Title: Lekárka radí: Umyté ruky si osušte a namažte. Krém nikomu nepožičiavajte 05 - Modified: 2020-03-14 08:44:10 - Feat.: 0 - Title: Najlepšie tipy na dezinfekciu povrchov. Pozrite sa, čo a ako by ste mali čistiť 06 - Modified: 2021-10-12 07:33:31 - Feat.: 0 - Title: Trik proti koronavírusu, ktorý má stále zmysel. Umývajte si ruky dokonale ako profík
01 - Modified: 2024-12-03 15:47:36 - Feat.: - Title: Covid má prekvapivý vplyv na nádory, hlásia lekári. Zistenie ukazuje na nový spôsob kontroly rakoviny 02 - Modified: 2024-11-18 13:38:52 - Feat.: - Title: Vo Wu-chane rozbehli nový výskum koronavírusov. U odborníkov vzbudzuje obavy 03 - Modified: 2024-10-02 14:10:34 - Feat.: - Title: Covid je na vzostupe a ďalší subvariant sa šíri ešte rýchlejšie. Čo o ňom vieme a ochránia nás vakcíny? 04 - Modified: 2024-09-18 21:31:31 - Feat.: - Title: Šíri sa nový subvariant koronavírusu, dominantný môže byť o niekoľko týždňov 05 - Modified: 2024-08-27 13:28:51 - Feat.: - Title: Prípady letného covidu stúpajú. Čo môžeme čakať na jeseň?
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
23. december 2024 19:55