Stres a strach, ktorým bolo veľa ľudí vystavených, totiž môžu pomerne rýchlo spôsobiť zdravotné komplikácie. Od tých psychických po kardiovaskulárne i pohybové, uvádza portál iDNES.cz.
„V ambulanciách pozorujeme na pravidelných kontrolách prakticky u väčšiny pacientov váhový nárast, zhoršenie cukrovky, zhoršenie lipidogramu, teda rast hladiny cholesterolu a triglyceridov, a ďalších parametrov, ako napríklad vyššie hladiny kyseliny močovej, stukovatenie pečene,“ opisuje preventívny kardiológ z Centra preventívnej kardiológie Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Lukáš Zlatohlávek.
Podobné zmeny hlásia aj fyzioterapeuti. „Stres v tomto prípade zohráva veľkú úlohu, jeho vplyv sa môže prejaviť veľmi rýchlo, napríklad urputnou bolesťou hlavy, ale aj po niekoľkých mesiacoch blokádou bedrovej chrbtice,“ varuje Iva Bílková, hlavná fyzioterapeutka pražskej FYZIOkliniky. Bolesti chrbta sú podľa nej až z päťdesiatich percent spôsobené práve stresom, či už osobným, či pracovným.
„Najhoršie zdravie pacientov počas núdzových opatrení ovplyvnili obavy - málokto sa s bolesťou vydal do ordinácie, hoci sme boli v plnej prevádzke a pacientom k dispozícii. Väčšina radšej zostala doma a zbytočne trpela. Ich problém by sa pritom vhodnou terapiou ľahko odbúral,“ dodáva Bílková.
Je to paradoxné, telo totiž reaguje stresom, aby človeku pomohlo. Aby zobralo všetky sily a porazilo súpera alebo zdarne uti...
Zostáva vám 85% na dočítanie.