Pixabay
StoryEditor

Teplotné zmeny ohrozujú naše zvieratá. Vedci vysvetľujú skryté riziká

13.10.2020, 14:00
Autor:
tstssansan
21 popredných európskych vedcov potvrdilo, že čoraz teplejšie počasie predstavuje pre zvieratá ohrozenie.

MSD Animal Health predstavila kampaň Protect Our Future Too (#Protectourfuturetoo) s cieľom
zvýšiť povedomie o dopadoch zmien charakteru jednotlivých ročných období na domáce zvieratá.

Tie ohrozuje najmä teplejšia jeseň a zima, ale vplyv má aj celkové zvýšenie priemerných
teplôt.

Do kampane sa zapojilo viac ako 30 krajín z celej Európy, Severnej Afriky, Stredného
východu a Rusko.

Špecialisti zameraní na parazity, správanie zvierat a ochorenia, vedecké kapacity z 21 krajín zdieľali svoje poznatky a postrehy v oblasti štyroch kľúčových tém: zdravie zvierat, parazity, ochorenia a zmeny v správaní zvierat.

Výsledky odbornej diskusie potvrdili, že teplotné zmeny predstavujú pre domácich miláčikov výraznú zmenu sprevádzanú širokou škálou dopadov na nich samotných.

Viac kliešťov v zime

Jedným z dôsledkov je zvýšený výskyt parazitov, predovšetkým kliešťov, ktoré sú schopné prežívať dlhšie a byť aktívnejšie vďaka čoraz teplejším podmienkam.

Profesor Łukasz Adaszek z Univerzity biologických vied z poľského Lublinu poznamenáva: „Meniace sa klimatické podmienky vedú k tomu, že rôzne, aj nové druhy kliešťov, sa objavujú v oblastiach, kde sa predtým nenachádzali a ich aktivita sa rozširuje.“

Profesor MVDr. David Modrý, PhD. z brnianskej Veterinárnej a farmaceutickej univerzity a z Biologického centra Akadémie vied zase dopĺňa: „Zmeny klímy spôsobujú významné rozdiely v sezónnosti prenášačov ochorení.

Sami z vlastnej skúsenosti vieme, že kliešte sa nikdy nevyskytovali počas zimného obdobia. Dnes sa s kliešťom obyčajným, ako aj s pijakom lužným môžeme stretnúť v podstate od predjarných mesiacov až do konca novembra, posledné roky dokonca aj počas Vianoc.“

Majitelia majú pocit, že nevedia o rizikách

Podľa tvorcov kampaňe Protect Our Future Too je práve teraz ten správny čas, aby sme zvieratám zabezpečili ochranu a bezpečnosť.

Na zistenie aktuálnej miery informovanosti o tejto téme bol medzi majiteľmi zvierat a veterinárnymi lekármi uskutočnený prieskum.

Kľúčovým zistením je fakt, že iba 20 percent slovenských a celkovo 33 percent európskych respondentov sa domnieva, že je oboznámených s rizikami, ktoré pre domácich miláčikov predstavuje zvyšovanie teplôt a vlhkosti. 

Profesor Richard Wall, profesor zoológie na Univerzite v Bristole, vysvetľuje: „Blchy a kliešte sú nesmierne senzitívne aj na malé zmeny teplôt a vlhkosti, takže sezónne zmeny a výkyvy počasia majú veľký vplyv na výskyt a aktivitu týchto živočíšnych druhov.“ 

Keďže kliešte predstavujú priamu hrozbu pre zdravie domácich miláčikov, kvôli vyšším teplotám je ich ochrana pred problémami s tým spojenými dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Asi 41 percent majiteľov domácich zvierat na Slovensku sa necíti dostatočne informovaných o rizikách, ktoré kliešte a iné parazity predstavujú.

V tej súvislosti sa tiež zistilo, že 40 percent slovenských majiteľov psov a mačiek neposkytuje zvieratám celoročnú antiparazitárnu ochranu. Z nich potom iba 20 percent  chráni svoje zviera na jeseň, ale iba 1 percento aj počas zimy. 

Ochrana po celý rok

Vzorku opýtaných tvorilo 3 711 veterinárnych lekárov a 751 zdravotných sestier. Anketa pre majiteľov domácich miláčikov vygenerovala 201 893 odpovedí a uskutočnila sa prostredníctvom online hlasovania otvoreného pre širokú verejnosť na sociálnych sieťach (Facebook a Instagram).

Prieskumy verejnej mienky sa konali v Európe, Rusku, severnej Afrike a na Strednom Východe, v období od februára do júna 2020.

Na ochranu svojho domáceho miláčika pred chorobami, prenášanými blchami a kliešťami, je dôležité používať antiparazitárnu ochranu po celý rok.

Spýtajte sa svojho veterinárneho lekára na spôsoby ochrany pred vonkajšími parazitmi a pre viac informácií navštívte www.protectaourfuturetoo.com/sk/ 

01 - Modified: 2024-06-29 07:00:00 - Feat.: - Title: Sú menej slobodní, trpia a narastá aj množstvo ich eutanázií. Začíname milovať svojich domácich miláčikov až príliš? 02 - Modified: 2024-06-28 10:30:00 - Feat.: - Title: VIDEO Poľsko čelí farebnej invázii. Papagáje sa premnožili tak, že po mestách ich lietajú už tisícky 03 - Modified: 2024-06-19 07:00:00 - Feat.: - Title: VIDEO Predstavujeme štvornohého zvodcu. Pes sa úspešne rozmnožil s líškou a vytvoril tak prvý hybrid týchto druhov na svete 04 - Modified: 2024-06-17 09:00:00 - Feat.: - Title: V európskych krajinách začínajú zvieratám podávať antikoncepciu. Vedci chcú takto obmedziť počty holubov či veveričiek 05 - Modified: 2024-06-14 08:30:00 - Feat.: - Title: Hrôzostrašné ryby s hadími hlavami zamorili rieky. Dokážu prežiť celé dni na súši a dýchať vzduch
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
14. júl 2024 21:20