Nová analýza britských odborníkov naznačila, že s rizikom pretrvávajúcich zdravotných ťažkostí súvisí nielen vyšší vek, ale aj prítomnosť piatich a viac príznakov počas prvého týždňa choroby, nadváha alebo astma, píše iDNES.cz.
Štúdia, vedená doktorkou Claire Stevesovou a profesorom Timom Spectorom na univerzite King 'College v Londýne, analyzovala dáta 4 182 používateľov aplikácie venovanej štúdiu príznakov choroby COVID-19, ktorí mali pozitívny test na prítomnosť vírusu a priebežne zaznamenávali svoje zdravie.
Dvojnásobné riziko "dlhého covidu"
Vedci podľa denníka The Guardian došli k záveru, že u žien bola v porovnaní s mužmi všeobecne dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že im príznaky koronavírusu pretrvajú dlhšie ako mesiac.
Ale len do šesťdesiateho roku života, po ktorom sa úroveň rizika stala u oboch pohlaví viacmenej podobná.
Rastúci vek odborníci spojili aj s väčším rizikom takzvaného "dlhého covidu", v rámci ktorého sa môže infekcia pretiahnuť na niekoľko týždňov až mesiacov.
Zatiaľ čo vo veku nad sedemdesiat rokov trpelo problémami počas štyroch a viac týždňov 22 percent ľudí, vo veku od 18 do 49 rokov to bolo desať percent.
Podobné ako autoimunitné choroby
U žien vo veku medzi päťdesiatkou a šesťdesiatkou došlo podľa expertov k spojeniu oboch rizikových faktorov.
"V porovnaní s ľuďmi vo veku od 18 do 30 rokov mali osemkrát väčšiu pravdepodobnosť výskytu trvalých symptómov COVID-19," opísal profesor Spector.
Najväčší rozdiel medzi mužmi a ženami však bol zaznamenaný u ľudí vo veku od 40 do 50 rokov, kde bolo riziko vzniku "dlhého covidu" u žien dvojnásobné.
"Je to podobná schéma, akú vidíme u autoimunitných ochorení," uviedol Spector. "Problémy, ako je reumatoidná artritída, ochorenie štítnej žľazy a lupus, sú u žien tesne pred menopauzou dvakrát až trikrát častejšie. Potom je to opäť podobné," uviedol.
Za túto odlišnosť môže podľa Spectora pravdepodobne rozdielna reakcia ženského a mužského imunitného systému na koronavírus.
Čím viac príznakov, tým dlhšia doba choroby
Štúdia, ktorá zatiaľ neprešla recenziou, tiež uviedla, že s väčším rizikom pretrvávajúcich zdravotných problémov súvisí tiež prítomnosť piatich alebo viac príznakov COVID-19 počas prvého týždňa choroby.
Aj v tomto prípade podľa Spectora ide o rozdiel v imunitnej odpovedi. "Určite existuje skupina pacientov, ktorí koronavírusom trpia týždne a ktorých infekciu sprevádzajú ťažkosti so zažívaním, kožné vyrážky, malátnosť či otupenosť. V takom prípade je zasiahnuté celé telo, nie len jeho časť," uviedol Spector.
U týchto ľudí imunitný systém podľa Spectora pravdepodobne funguje odlišne, čo sa môže prejaviť práve mnohými rôznymi príznakmi v prvom týždni.
K ďalším faktorom, ktoré štúdia spájala so zvýšeným rizikom vzniku trvalých príznakov COVID-19, patrila napríklad nadváha alebo astma.