StoryEditor

Premorenie? Odvážny sen, tragické následky. Kolektívna imunita funguje inak

30.11.2020, 10:39
Ako sa najlepšie zbaviť COVID-19? Už od jari hovorili niektorí odborníci o kontroverznej stratégii známej ako "premorovanie" alebo "prirodzená imunita stáda".

Ak pred pol rokom išlo o ambiciózny sen, reálne čísla zo sveta ho definitívne pochovali. Premorovanie nikde nefungovalo a jeho cena by bola tragická. Prečo?

Slovo "premoriť" sa na jar šírilo skoro rýchlejšie ako covid. Začiatkom apríla sa tento ľudový termín dostal do médií a získal si relatívne malú, no hlasnú skupinu priaznivcov.

Kým na jar mohlo ísť o nádejne vyzerajúcu stratégiu, dáta z posledných šiestich mesiacov odhaľujú, prečo premorenie funguje len na papieri. Tri hlavné problémy uvádzame hneď skraja článku, potom sa k nim ešte vrátime:

  • Draho vykúpená imunita:

Dáta zo zahraničia (Brazília, Británia, Švédsko) ukazujú, že nechať vírusu relatívne voľný priebeh znamená obrovské straty na životoch a vedie k náporu na systém zdravotníctva.

Jesenné dáta navyše ukazujú, že ani to nezabránilo obávanej druhej vlne infekcie. Žiadna krajina zatiaľ nedosiahla takú mieru nákazy, aby mohla ťažiť so získanej kolektívnej imunity.

Nehovoriac o tom, že individuálna imunita proti COVID-19 s postupom času zrejme odznieva (dát je zatiaľ málo).

  • Preživší majú následky:

Aj ľudia, ktorí covid-19 prekonajú a nezomrú, môžu mať ťažký priebeh. Medzi známe komplikácie patrí dlhodobá únava, problémy s dychom, problémy so sústredením, poškodenie srdca, búšenie srdca atď.

A to zatiaľ stále nepoznáme dlhodobý dopad tejto choroby. Existujú opodstatnené obavy, že tieto efekty môžu trvať aj niekoľko rokov.

Vystavenie veľkého množstva ľudí veľkej dávke vírusu so sebou nesie významné komplikácie, aj keby sa hypoteticky podarilo izolovať ohrozené skupiny. Naviac je nereálne predpokladať, že sa nezmení správanie ľudí tvárou v tvár narastajúcemu počtu úmrtí.

  • Izolácia je nereálna

Plán premorovania populácie za účelom získania stádovej imunity pracuje s myšlienkou izolácie tých ľudí, u ktorých je riziko vážneho priebehu COVID-19.

Ide predovšetkým o seniorov a ľudí so zníženou imunitou. Takých je ale v populácii ohromné množstvo. Kompletná izolácia tak veľkej skupiny je nereálna, predovšetkým s tým, ako stúpa nálož vírusu v populácii.

Prečo sa teda o premorovaní vôbec baviť, keď nefunguje? Predovšetkým sa oplatí podrobne ukazovať, v čom spočívajú jeho problémy, pretože inak sa bude debata točiť v kruhoch.

Ešte dôležitejšie ale je, že koncept kolektívnej imunity - z ktorého premorovanie vychádza - je kľúčový pre šírenie COVID-19. Dosiahnutie nejakej kolektívnej imunity je totiž spoločným cieľom. A ide to aj bez toho, aby sa nechal vírus "prejsť populáciou".

Čím viac imúnnych, tým vyššia ochrana. Ale...

Zabudnime na chvíľu na COVID-19 a poďme sa na kolektívnu imunitu pozrieť všeobecne, na hypotetickom príklade. Pomôže nám to získať určitú predstavu o zákonitostiach šírenia infekcie.

Predstavte si kolektív 99 ľudí, a do jeho stredu príde stý, nakazený hypotetickou simulitidou. Nikto voči nej nie je imúnny, a tak choroba prejde celou populáciou. 

Sami si to v

28. máj 2022 02:19