Pomôžu vám vitamíny v tabletkách alebo cvičenie? Niektoré odpovede sú vcelku jednoduché.A iné sa vám možno nebudú páčiť.
V každom prípade je v čase, keď slovo imunita lieta éterom, sociálnymi sieťami aj výzvami lekárov a vedcov, dobré si niektoré veci ujasniť.
Pretože ako to už býva, čím viac informácií človeka bombarduje, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa v nich postupne začne strácať.
Ako teda uložiť jednotlivé čriepky do zmysluplnej mozaiky? Skúsme sa pozrieť na niekoľko aspektov, ktoré našej obranyschopnosti svedčia, a rozmeniť ich trochu na drobné.
Striedmosť
„W dniu dzisiejszym około godziny 13 ratownik dyżurny naszej Grupy otrzymał zgłoszenie, że w rejonie Gówniaka w Masywie Babiej Góry znajduje się 5 osób, które - pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych - postanowiły zdobyć szczyt niemal bez ubioru. Jest to nowa moda polegająca na chodzeniu po górach zimą wyłącznie w butach i szortach, bez bielizny termicznej, długich spodni, swetra, czy kurtki...“
Nie, nie je to chyba v preklade ani snaha rozšíriť používanie poľštiny u nás.
A aj keď jazyk našich severných susedov v nás obvykle vyvoláva pobavené úsmevy (len tak mimochodom, Poliakom slovenčina tiež pripadá často veľmi vtipná), za veselosťou sa skrýva varovný príbeh, ktorý načrtáva práve tých niekoľko riadkov zo stránky poľskej dobrovoľnej horskej záchrannej služby.
Hoci sme v Tatrách zvyknutí skôr na eskapády turistov spoza rieky Moravy, ktorí držia smutné rekordy v štatistikách obetí našich veľhôr, pri pohľade na fotky zo záchrany poľskej skupiny si väčšina z nás ťuká na čelo. Alebo žeby nie?
Pre tých, ktorí incident nezachytili, len pripomeňme, že skupinka Poliakov sa rozhodla, že vylezú na Babiu horu „vyletnení“ len v kraťasoch. Lebo veď sa otužujú.
Pri mraze a snežení však zistili, že to nebol až taký dobrý nápad. Výsledkom bolo, že kvôli tejto pätici vyrazilo do terénu dvadsať záchranárov.
Jednej zo žien nepomohl...
Zostáva vám 85% na dočítanie.