S istotou sa napríklad vie, že fajčiari majú horší priebeh covidu než ľudia, ktorí sa bez cigariet zaobídu. Pľúca ale môžu oslabiť aj ďalšie ochorenia.
Aby sme udržali svoje pľúca v kondícii, mali by sme sa pravidelne hýbať. "Pohyb, šport a zdravý životný štýl im jednoznačne prospievajú. Je logické, že ak je telo v dobrom stave a organizmus má rezervy, bude lepšie odolávať infekciám," pripomína Milan Sova, primár Kliniky pľúcnych chorôb a tuberkulózy Fakultnej nemocnice v Košiciach.
Zahoďte cigaretu
Problémom je, že ľudia si pľúca dobrovoľne oslabujú. "Asi najvýznamnejším faktorom je v tomto prípade fajčenie, ktoré je zároveň najsilnejším rizikovým faktorom rakoviny pľúc alebo chronickej obštrukčnej chorobe pľúc," podotýka skúsený lekár.
Je všeobecne známe, že fajčenie významne ovplyvňuje kvalitu i dĺžku života. Okrem toho, že má zásadný vplyv na vznik rakoviny pľúc a rôzne respiračné ochorenia, zvyšuje tiež riziko vysokého krvného tlaku, rednutia kostí, roztrúsenej sklerózy, cukrovky, ale aj psychiatrických ochorení.
Fajčením oslabené pľúca sú tiež oveľa náchylnejšie k horšiemu priebehu ochorenia covid.
Nebezpečný covid
Pľúca tvoria milióny tenkostenných vačkov. Tie sú známe ako pľúcne komôrky. Práve v nich dochádza k výmene dýchacích plynov.
Podľa profesorky Martiny Vašákovej, prednostky pneumologickej kliniky Thomayerovej nemocnice v Prahe, napáda nový koronavírus bunky respiračného epitelu, ktoré potom odumierajú.
"Dochádza k deštrukcii poťahu dýchacích ciest a pľúcnych mechúrikov. Pľúca prestávajú fungovať ako výmenník plynov medzi vonkajším prostredím a krvou a telo sa tak pri veľmi rozsiahlom postihnutí prestáva okysličovať.
Ak je vírusu menej, pacient môže mať kašeľ, vykašliavať a mierne sa zadýchavať. V prípade väčšieho postihnutia sa ale dusí a funkciu pľúc je potrebné podporiť."
Fajčiari sú v prípade nákazy covidom v horšej situácii preto, že majú slizničný aparát pľúc poškodený, a sú všeobecne viac chorí v obdobiach, keď počet respiračných infekcií rastie.
CHOCHP trápi hlavne fajčiarov
Tiež chronická pľúcna obštrukčná choroba (CHOCHP) má čo robiť s fajčením, trpia ňou totiž z 80 percent fajčiari. Prestať fajčiť je tak prvý pokyn, ktorý pacient od lekára okrem diagnózy počuje.
CHOCHP je možné pri včasnej diagnóze zbrzdiť a vďaka moderným liekom tak pacientom zásadne uľaviť od ťažkostí.
Vzácna IPF
Nebezpečenstvom pre pľúca je tiež idiopatická pľúcna fibróza (IPF). Medzi typické príznaky tejto vzácnej pľúcnej choroby patrí chronická dýchavičnosť a takzvané paličkové prsty s nechtami v tvare hodinových sklíčok. Pri počúvaní znie pacientov dych podobne, ako by ste odopínali suchý zips alebo išli po zamrznutom snehu.
"IPF sa spravidla objavuje u pacientov vo vyššom veku. Problémy s dýchaním bohužiaľ často prisudzujú starobe alebo nadváhe a k lekárovi nejdú. U IPF je pritom včasné odhalenie zásadné," opisuje pľúcna lekárka Martina Šterclová.
Idiopatická pľúcna fibróza poškodzuje pľúcne mechúriky, jazví ich - berie plochu na dýchanie, pľúca tuhnú a človek sa nemôže nadýchnuť. Prejavy idiopatickej pľúcnej fibrózy lekári často zamieňajú za chronickú obštrukčnú chorobu pľúc či srdcové zlyhanie.
Choroba sa ohlasuje sprvu nenápadne, človek sa začne zadýchavať do schodov, neskôr aj pri chôdzi či reči, v pokročilom štádiu má pocit nedostatku vzduchu pri bežných denných činnostiach a v závere venuje všetku energiu tomu, aby sa vôbec nadýchol.
Pozor na latentnú tuberkulóznu infekciu
Latentná tuberkulózna infekcia sa nijako neprejavuje, nehlási sa kašľom a nie je ju ani vidieť na röntgene.
Ohrozuje niekoľko desiatok tisíc pacientov pred transplantáciami alebo po nich a tiež tých, ktorí čakajú na biologickú liečbu. Rizikom je aj pre pacientov na dialýze.
"Mykobaktérie tuberkulózy môžu v pokoji 'spať' v ich tele. Vo chvíli, keď týmto pacientom lieky na iné ochorenie znížia imunitu, sa bacil zobudí a oni potom nedokážu vzplanutiu tuberkulózy čeliť. Pacienti, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov, najmä pľúc, a majú latentnú tuberkulóznu infekciu, čelia až 70-percentnému riziku vzplanutia choroby," hovorí profesorka Martina Vašáková.
Latentná tuberkulózna infekcia nemá typické prejavy, a pritom pacienta priamo ohrozuje na živote. "Správne by tí, ktorí majú podstúpiť transplantáciu či práve biologickú liečbu, mali byť otestovaní tuberkulínovvým kožným testom a IGRA testom z krvi. Ak je jeden z týchto testov pozitívny, mali by dostať lieky," upozorňuje záverom skúsená pneumologička.