"Naše body nie sú ani o tom, ako si udržať a zlepšiť psychickú pohodu, ale skôr sú to krízové body, ako neprepadať do apatie a bezmocnosti," hovorí pre iDNES.cz zakladateľka českého Centra Locika Petra Wünschová.
V spolupráci so Sociálnou klinikou a Českým inštitútom biosyntézy ste vytvorili takzvaných "Šesť bodov proti bezmocnosti". V čom ľuďom tieto body môžu v súčasnej situácii pomôcť?
Najdôležitejšie je uvedomenie si toho, že sme v nenormálnej situácii a že je úplne v poriadku cítiť sa v nej zle či bezmocne. Nie náhodou sa hovorí o tom, že až tretina dospelých bojuje s pocitmi úzkosti, depresie a strachu. Ale je potrebné si uvedomiť, že to je tým, že sme v neštandardnej situácii, ktorá raz skončí.
Je strašne dôležité držať sa nádeje, nejakého svetla na konci tunela a po dobu, keď táto veľká záťaž trvá, hľadať nejaké spôsoby, ako si pomôcť. Naše body nie sú ani o tom, ako si udržať a zlepšiť psychickú pohodu, ale skôr sú to krízové body, ako neprepadať do apatie, do bezmocnosti.
Čo vás k ich vytvoreniu viedlo?
Keď budem úplne úprimná, tak k vytvoreniu stránok zMůžeš víc a Šiestich bodov proti bezmocnosti nás viedla osobná skúsenosť. Jednak sme všetci zasiahnutí aktuálnou situáciou, všetci sa s bezmocnosťou v nejakej miere stretávame u seba a u svojich blízkych.
Predovšetkým nás k tomu ale viedli skúsenosti klientov, ktorí prichádzali do súkromnej praxe alebo do Centra Locika a čím ďalej tým častejšie sme u nich videli apatiu, to, ako bojujú s bez...
Zostáva vám 85% na dočítanie.