Nakaziť sa podľa lekára Michala Pukovca môžete aj pri vyberaní parazita zvieraťu. "Preto je dôležité odstraňovať kliešťa vždy v rukaviciach a po odstránení si umyť ruky," upozornil v online rozhovore pre iDNES.cz. Čitateľom tiež poradil, ako kombinovať očkovanie proti covidu a kliešťovej encefalitíde.
"Medzi prvou a druhou dávkou je jeden až tri mesiace, preto možno v tom čase očkovať aj proti covidu, štyri týždne po prvej dávke kliešťovky. Dnes už sa očkuje celoročne a v sezóne kliešťov sa môže očkovať aj tzv. zrýchleným variantom - štrnásť dní po prvej dávke aplikovať druhú dávku a po štyroch týždňoch je možné očkovanie proti covidu," uviedol lekár.
Na boreliózu pomôžu antibiotiká
Kliešť prenáša ochorenia, ktoré môžu mať dlhodobé zdravotné následky a v niektorých prípadoch môžu končiť aj smrťou. Najobávanejšími sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza.
Hoci obe tieto choroby prenáša rovnaký druh parazita a ich prvotné príznaky môžu byť podobné, podstata týchto ochorení je úplne odlišná.
Kým lymská borelióza je bakteriálneho pôvodu, čo znamená, že na liečbu je možné použiť antibiotiká, kliešťová encefalitída je spôsobená vírusom - v tomto prípade môžu lekári zvoliť iba symptomatickú liečbu zameranú na zmiernenie sprievodných príznakov. U kliešťovej encefalitídy je ale k dispozícii vakcína, ktorá očkovaného ochráni.
„U kliešťovej encefalitidy sa môž prvé príznaky prejaviť už za sedem až štrnásť dní, ale môže to byť aj za mesiac,“ uviedol lekár Michal Pukovec. A dodal, že u boreliózy sa o nákaze môžete z krvi dozvedieť najskôr dva až tri týždne od nákazy.
Mnoho čitateľov tiež riešilo, ako je to so správnou liečbou boreliózy. "Bežne sa odporúča dvojtýždňová liečba, ja u svojich pacientov dodržiavam skôr trojtýždňovú liečbu, ale ochorenie boreliózy je beh na dlhú trať a je to problém na celý život. Americká schéma hovorí aj o jednoročnej liečbe, ale toto u nás nie je uznávané," dodal.