StoryEditor

Laboratórium alebo príroda? Toto sú dôkazy pre každú z teórií pôvodu koronavírusu

03.06.2021, 00:00
Autor:
sansan
Je to teória, ktorá odmieta zomrieť. Mohlo dôjsť k úniku koronavírusu z čínskeho laboratória?

Pokiaľ záhada pôvodu pandémie nebude objasnená, bude táto otázka pretrvávať. Globálni lídri čoraz viac volajú po dôkladnejších vyšetreniach tejto možnosti, uvádza portál Sciencealert.

Aj keď mesačné vyšetrovanie Svetovej zdravotníckej organizácie v čínskom meste Wu-chan dospelo k záveru, že koronavírus sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozšíril na ľudí zo zvierat,  nenašiel sa o tom  žiadny definitívny dôkaz. WHO teda nemohlo vylúčiť ani únik z laboratória.

Toto treba vedieť o každej teórii - o úniku do laboratória a o prirodzenom prenose zo zvierat - a kľúčové dôkazy, ktoré každú z nich podporujú.

Hypotéza laboratórneho úniku

Osemnásť vedcov z USA, Veľkej Británie, Kanady a Švajčiarska zverejnilo list, v ktorom uviedli, že si myslia, že teória laboratórneho úniku je naďalej životaschopná.

Otázky týkajúce sa takého úniku informácií sa zvyčajne sústreďujú na Virologický inštitút vo Wu-chane, laboratórium, kde niektorí vedci pred pandémiou študovali koronavírusy.

Wu-chan je mesto, kde úrady informovali o prvom známom zhluku prípadov COVID-19. Ďalej sú uvedené hlavné dôvody, pre ktoré si ľudia myslia, že vírus mohol vzísť z laboratória:

Virologický inštitút pred pandémiou skúmal koronavírusy

Vedci z tohto ústavu skúmajú infekčné choroby - zhromažďujú, skladujú a geneticky analyzujú vzorky najnebezpečnejších a najinfekčnejších patogénov, ktoré ľudstvo pozná. Inštitút sa môže pochváliť laboratóriom úrovne 4 biologickej bezpečnosti, jedným z mála tuctov na svete.

Peter Ben Embarek, vedec WHO špecializujúci sa na choroby zvierat, bol súčasťou tímu, ktorý vyšetroval ústav v januári.

Povedal, že je prirodzené špekulovať o spojení najmä vzhľadom na to, že inštitút sa zači...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-26 11:13:21 - Feat.: - Title: Mali ste ťažký priebeh covidu? Môžete za to viniť predkov, ukazuje štúdia 02 - Modified: 2023-09-18 10:31:51 - Feat.: - Title: Budú sa kvôli covidu opäť zatvárať školy? A účinkuje ešte očkovanie z minulého roka? Odpovedá hlavný hygienik 03 - Modified: 2023-09-15 17:30:00 - Feat.: - Title: Eurokomisia schválila vakcínu od Moderny prispôsobenú novým variantom Covid-19 04 - Modified: 2023-09-07 13:47:27 - Feat.: - Title: Slovenskí vedci spojili aktivitu enzýmu s ťažkým covidom 05 - Modified: 2023-09-06 19:32:56 - Feat.: - Title: Počet nakazených novým koronavírusom na severnej pologuli opäť rastie
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
27. september 2023 07:24