"Biologické hodiny možno opísať ako mechanizmus, ktorý riadi časové cykly a s nimi spojené procesy v našom tele," vysvetľuje pre iDNES.cz vedkyňa Alena Sumová z Akadémie vied ČR.
Ako fungujú biologické hodiny?
Môžu riadiť procesy, ktoré sa opakujú s pravidelnosťou jedného dňa, rovnako ako odmeriavajú čas naše náramkové hodinky, alebo s pravidelnosťou jedného roka, napríklad ako kalendár. Ide teda o cyklické meranie opakujúcich sa procesov.
V našom tele plnia biologické hodiny veľmi dôležitú úlohu. Evolučne sme si zachovali adaptačný mechanizmus, vďaka ktorému je naše telo pripravované na pravidelné a očakávateľné zmeny vo vonkajšom prostredí.
Osvedčilo sa, že je skutočne výhodné mať schopnosť tieto zmeny "predvídať" než na ne iba pasívne reagovať. Často sa tiež hovorí o ich "tikote", keď napríklad žena zatúži po dieťati. To ale nie je dané biologickými hodinami, ale biologickým vekom, ktorý odmeriava dĺžku nášho života a najvhodnejší čas pre reprodukciu.
Pre človeka sú v súčasnej dobe najdôležitejšie takzvané cirkadiánne hodiny, ktoré v našom tele odmeriavajú dennú dobu. Názov je odvodený od latinského circa diem, čo znamená približne denné, sú teda zdrojom rytmického signálu, ktorý sa opakuje s približne dennou periódou.
Dĺžka cirkadiánnych hodín...
Zostáva vám 85% na dočítanie.