StoryEditor

Opusťme letný čas, je asymetrický a neprospieva psychike, hovorí vedkyňa

Vďaka nim sa budíme v rovnakom čase a cítime, že je potrebné ísť spať. Ovplyvňujú činnosť mozgu aj hladinu krvného tlaku. Kvôli nim máme jet lag a vnímame zmenu medzi letným a zimným časom.

"Biologické hodiny možno opísať ako mechanizmus, ktorý riadi časové cykly a s nimi spojené procesy v našom tele," vysvetľuje pre iDNES.cz vedkyňa Alena Sumová z Akadémie vied ČR.

Ako fungujú biologické hodiny?

Môžu riadiť procesy, ktoré sa opakujú s pravidelnosťou jedného dňa, rovnako ako odmeriavajú čas naše náramkové hodinky, alebo s pravidelnosťou jedného roka, napríklad ako kalendár. Ide teda o cyklické meranie opakujúcich sa procesov.

V našom tele plnia biologické hodiny veľmi dôležitú úlohu. Evolučne sme si zachovali adaptačný mechanizmus, vďaka ktorému je naše telo pripravované na pravidelné a očakávateľné zmeny vo vonkajšom prostredí.

Osvedčilo sa, že je skutočne výhodné mať schopnosť tieto zmeny "predvídať" než na ne iba pasívne reagovať. Často sa tiež hovorí o ich "tikote", keď napríklad žena zatúži po dieťati. To ale nie je dané biologickými hodinami, ale biologickým vekom, ktorý odmeriava dĺžku nášho života a najvhodnejší čas pre reprodukciu.

Pre človeka sú v súčasnej dobe najdôležitejšie takzvané cirkadiánne hodiny, ktoré v našom tele odmeriavajú dennú dobu. Názov je odvodený od latinského circa diem, čo znamená približne denné, sú teda zdrojom rytmického signálu, ktorý sa opakuje s približne dennou periódou.

Dĺžka cirkadiánnych hodín...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-25 17:00:00 - Feat.: - Title: Spoznajte liečivú silu kostihoja lekárskeho: Pomôže s bolesťami svalov, ale aj vypadávaním vlasov 02 - Modified: 2023-05-25 11:42:38 - Feat.: - Title: Čo s tvojim telom spraví umelé sladidlo? Nenechaj sa oklamať reklamami, inak môžeš skončiť skutočne zle 03 - Modified: 2023-05-23 17:00:00 - Feat.: - Title: Kamilka vás zbaví vrások, stresu či kŕčov: Odhaľte aj ďalšie účinky tejto liečivej rastliny 04 - Modified: 2023-05-22 15:30:21 - Feat.: - Title: Mentálne a fyzické zdravie sú spojenými nádobami 05 - Modified: 2023-05-21 15:00:00 - Feat.: - Title: Máj je ideálny na zber materinej dúšky: Poznáte všetky jej liečivé účinky?
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
29. máj 2023 02:32