Nanoplasty, smog, formaldehyd či bifenyly. Ak si myslíte, že sa vás nič z toho netýka, ste na omyle. Ktoré choroby nám títo neviditeľní nepriatelia môžu spustiť? Odkiaľ sa vlastne okolo nás berú a prečo si za takmer všetky toxické nálože môžeme sami?
Nuž, odpoveď na poslednú položenú otázku je v podstate jednoduchá a zložitá zároveň. Ľudstvo poháňa vpred pokrok a túžba po jednoduchšom a zároveň naplnenejšom živote. Nechceme fyzicky drieť alebo sa extrémne namáhať pri domácich prácach či nákupoch, túžime cestovať bez limitov a s minimálnou záťažou a najmä všetko chceme čo najlacnejšie.
Lenže každé zjednodušenie má svoju cenu, ktorú si možno uvedomíme až oveľa neskôr. Samozrejme, na vyššie opísaných túžbach nie je nič zlé a neprirodzené.
Ide o to, že nevedomosť či ľahostajnosť nám náš pohodlný život môže nepekne zrátať a vystaviť nám účet v podobe chorôb, ktoré nám ho znepríjemnia či dokonca významne skrátia. Kde teda pátrať po možných rizikách a ako ich čo najviac eliminovať?
Smutní lídri
Neveselou správou je, že celkom sa potenciálnym škodlivinám vyhnúť nedá. Obklopujú nás totiž dennodenne a nachádzajú sa aj na tých najodľahlejších miestach zemegule ako Antarktída alebo vzdialené kúty oceánov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.