Riziko pandémií úplne nových infekčných chorôb visí nad ľudstvom ako príslovečný Damoklov meč. Týmito ochoreniami sa človek v troch štvrtinách prípadov nakazí od zvierat, pričom zo sedemdesiatich percent sú zdrojom infekcie živočíchy voľne žijúce.
A virológovia odhadujú, že sa v prírode vyskytuje 1,6 milióna vede doposiaľ neznámych vírusov. Nepochybne sú medzi nimi aj také, ktoré dokážu nakaziť človeka a vyvolať novú pandémiu, píšu Lidovky.cz.
Veľké zvieracie sťahovanie
V posledných troch desaťročiach sme sa s nejakou novou infekčnou chorobou stretli v priemere raz ročne, podľa prognóz epidemiológov sa však budú nové infekčné choroby objavovať stále častejšie.
Svoju úlohu tu zohrá aj globálne oteplenie: zvieratá naň reagujú presunom do oblastí, kde ich následky zmeny klímy tak netrápia. Niekde sa uchýli do vyšších nadmorských výšok, inde smerom k pólom.
Pri tomto veľkom zvieracom sťahovaní sa dostanú do kontaktu druhy, ktoré doteraz žili izolovane, a tak medzi nimi ľahko môže dôjsť k preskoku vírusu a vzniku nových ohnísk nákazy pre človeka.
Na infekčné choroby, ktoré do ľudskej populácie preskočili zo zvierat, zomiera ročne v priemere 3,3 milióna ľudí. To je ale zradné číslo, pretože jednotlivé epidémie majú rôznorodý rozsah aj následky.
V roku 1998 ochorelo do tej doby neznámym vírusom nipah 265 ľudí, 105 z nich zomrelo. Nový kmeň chrípky z roku 2009 nakazil stovky miliónov ľudí, zabil ich pol milióna.
Osemdesiat percent obetí vtedy tvorili ľudia vo veku do 65 rokov. V 21. storočí udreli na ľudstvo koronavírusy a následky boli tiež rozdielne.
V roku 2002 si vyžiadala pandémiu SARS medzi ôsmimi tisíckami nakazenými skoro osemsto životov. O dvadsať rokov neskôr sa chorobou covid-19 nakazilo viac ako pol miliardy ľudí, počet oficiálne evidovaných úmrtí presiahol začiatkom mája 2022 šesť miliónov.
Z nárastu úmrtí oproti obdobiu pred covidovou pandémiou však experti Svetovej zdravotníckej organizácie nedávno vyvodili, že koronavírus má na svedomí až sedemnásť miliónov ľudských životov.
Víťazstvo a prehry covidovej pandémie bilancuje medzinárodný tím vedený Aledom Edwardsom z University of Toronto v analýze publikovanej vedeckým časopisom Science.
Za úspech vedci považujú vývoj vakcín: napriek kratšej účinnosti a slabšej ochrane proti novým variantom koronaviru očkovac...
Zostáva vám 85% na dočítanie.