Zistenia naznačujú, že môže existovať maximálna hladina protilátok s účinkami reakcie T-buniek.SNÍMKA: Reuters
StoryEditor

Poskytne štvrtá dávka vakcíny vyššiu imunitu proti covidu ako tretia? Zistila to štúdia

10.05.2022, 16:41
Autor:
sansan
  • Štvrtá dávka môže zachrániť imunitné reakcie, ktoré od tretieho vpichu ustúpili.
  • Vedci merali imunitné reakcie u 166 účastníkov.
  • Podľa imunológa z Imperial College London, omikron stále predstavuje vážnu hrozbu.

Výskum naznačuje, že štvrtá dávka vakcíny môže zvýšiť imunitnú obranu tela nad vrchol dosiahnutý po tretej dávke. Druhá posilňovacia dávka – často štvrtá dávka vakcíny proti covidu – sa v súčasnosti ponúka vo Veľkej Británii osobám starším ako 75 rokov, ľuďom žijúcim v opatrovateľských domovoch pre starších ľudí a osobám starším ako 12 rokov, ktoré majú zníženú imunitu.

Viac ako šesť mesiacov po tretej dávke

Teraz vedci tvrdia, že zistili, že štvrtá dávka môže zachrániť imunitné reakcie, ktoré od tretieho vpichu ustúpili. „Preukázali sme, že štvrtá dávka vakcín môže výrazne posilniť protilátkovú aj bunkovú imunitu, keď ich podáte viac ako šesť mesiacov po tretej dávke,“ povedal profesor Saul Faust, ktorý viedol test a je riaditeľom klinického výskumného zariadenia NIHR Southampton.

Vedci v časopise Lancet Infectious Diseases uvádzajú, ako merali imunitné reakcie u 166 účastníkov, ktorí dostali štvrtú injekciu v priemere sedem mesiacov po tom, čo dostali injekciu od Pfizeru ako svoju tretiu dávku. Všetci účastníci mali pôvodne buď dve dávky Pfizeru alebo dve dávky vakcíny AstraZeneca.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.
23. máj 2022 12:22