StoryEditor

Vedci sú zase o trochu bližšie vysvetleniu, ako sa na Zemi zrodil život

24.05.2022, 13:31
  • Evolúciu základnej mašinérie všetkých pozemských organizmov dlho halilo tajomstvo.
  • Vznikla skôr DNA a podľa nej sa následne začali tvoriť bielkoviny? Alebo vznikli najprv bielkoviny, ktoré katalyzovali vznik DNA?
  • Dilemu pripomínajúcu otázku, či bola predtým sliepka alebo vajcia, vyriešila teória „sveta RNA“.

Súčasný pozemský život ukladá dedičnú informáciu do dvojitej skrutkovice kyseliny deoxyribonukleovej (DNA) a podľa jej inštrukcií potom vytvára pestrú škálu bielkovín.

Mnohé bielkoviny slúžia v bunkách ako katalyzátory životne dôležitých biochemických reakcií vrátane syntézy DNA. Jednoduché skrutkovice kyseliny ribonukleovej (RNA) vystupujú v tomto procese ako prostredníci.

Vznikajú na základe informácií uložených v DNA a slúžia ako matrica pre syntézu bielkovín z jednotlivých stavebných kameňov – aminokyselín.

Evolúciu tejto základnej mašinérie všetkých pozemských organizmov dlho halilo tajomstvo. Vznikla skôr DNA a podľa nej sa následne začali tvoriť bielkoviny? Alebo vznikli najprv bielkoviny, ktoré katalyzovali vznik DNA?

Dilemu pripomínajúcu otázku, či bola predtým sliepka alebo vajcia, vyriešila teória „sveta RNA“. Postavila do stredu diania zabúdaného prostredníka v podobe jednoduchej skrutkovice kyseliny ribonukleovej, píšu české Lidovky.

Podľa tejto teórie plnili na úsvite...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. jún 2022 10:33