Ženu viac bolí, keď sa jej partner do cudzej ženy zamiluje. FOTO: Pixabay
StoryEditor

Prečo sme neverní? Stručná anatómia bokoviek

15.09.2022, 00:00
  • Každý pár by si mal presne určiť, čo pre oboch znamená byť verný.
  • Na jednom konci pomyselného intervalu stojí takzvaná mikronevera, na druhom takzvané otvorené vzťahy.
  • Prevalená nevera môže spôsobiť problémy nielen v psychike, ale aj v sexuálnej oblasti.

Nestačí vám, čo máte doma? Alibi pre vaše letné pletky sa snažil nájsť americký psychológ David Barash. Jeho kniha Mýtus monogamie (2001) prelomila jedno z najväčších tabu západnej kultúry.

„Vernosť berieme ako normu, čo vedie k tomu, že nás nevera šokuje,“ zhŕňa Barash. „Možno by sme mali neveru brať ako východiskový stav a vernosť skúmať ako vzácnosť – pretože skutočne je vzácnosťou.“

Veľmi provokatívna úvaha! Spoločnosť však vernosť skrátka oceňuje. Jej porušenie je odsudzované ako vybočenie z morálnych noriem a porušenie záväzku k partnerovi. Kedysi by neverníka potrestali za trestný čin cudzoložstva. Prečo sú si vlastne ľudia verní alebo sa o to dnes aspoň snažia?

image

To je ale nuda. Aké sú pozitíva sladkého ničnerobenia?

Sexuológ Ondřej Trojan ponúka porovnanie so šimpanzmi, teda s našimi najbližšími zvieracími príbuznými. V šimpanzích tlupách panuje čiastočná hierarchia, vďaka ktorej si najsilnejší samec užije viac sexu ako tí slabší. Tlupa je pritom fakticky promiskuitná, samice sa pária s väčšinou samcov.

Ľudská kultúra naproti tomu ustanovila život v páre, čo sa ukazuje ako výhodnejšie. Pár sa totiž lepšie ako tlupa postará o potomkov.

Monogamná rodina s prehľadnými príbuzenskými vzťahmi navyše bráni zmätkom s dedením majetku. A podstatou párového života je vernosť, aj keď často len ako nedosiahnuteľný ideál.

Pletky pani Boženy

Nevera sa nevyhýbala už čítankovým klasikom. Učitelia literatúry to na základných školách deťom zatajujú, čo z literátov a literátok robí nudných panákov. Škoda! Žiaci by ich mali vidieť ako ľudí z mäsa a kostí so všetkými chybami, omylmi a často spletitými životnými peripetiami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-09-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: To je ale nuda. Aké sú pozitíva sladkého ničnerobenia?
01 - Modified: 2023-12-08 16:54:15 - Feat.: - Title: Riešime ich neustále, no ich vôbec nezaujímajú: Tieto nedostatky na vašom tele mužov absolútne netrápia 02 - Modified: 2023-12-08 09:07:34 - Feat.: - Title: Herečka Kateřina Brožová prehovorila o násili a psychoterore. Takto jej muži roky ubližovali! 03 - Modified: 2023-12-09 09:00:00 - Feat.: - Title: Vyššia atraktivita ovplyvňuje aj mužov. Tí prezradili, či im krása skutočne pomáha získať lepšiu kariéru či iné výhody 04 - Modified: 2023-12-07 14:36:57 - Feat.: - Title: V akej polohe zaspávate s partnerom? Budete sa čudovať, čo všetko to o vašom vzťahu dokáže prezradiť 05 - Modified: 2023-12-08 08:19:46 - Feat.: - Title: Ako dať svojmu mužovi intímny návod na naše „použitie“? Odpovedá sexuologička DANICA CSAISOVÁ
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
09. december 2023 15:21