Štúdia v Lancet Psychiatry zistila, že riziko vzniku záchvatových porúch, mozgovej hmly, demencie a iných stavov duševného zdravia u dospelých zostáva vysoké aj dva roky po zotavení z covidu.
„Sú to dôležité zistenia, ale nemali by viesť k panike,“ povedal spoluautor Paul Harrison, profesor psychiatrie na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii. „Nehovoríme o veciach, ktoré sú 10 alebo 100-krát bežnejšie. Myslím si, že najhorší pomer šancí je asi dva alebo tri."
Deti mali zvýšené riziko diagnostikovania epilepsie alebo záchvatov, encefalitídy a porúch nervových koreňov, ktoré môžu spôsobiť bolesť, slabosť alebo stratu citlivosti v ruke alebo nohe.
Existovalo tiež malé, ale znepokojujúce riziko, že vám bude diagnostikovaná psychotická porucha, ako je schizofrénia alebo bludné myslenie.
„Ide o dobre vykonanú štúdiu využívajúcu údaje z veľkej vzorky a z viacerých krajín,“ povedala Rachel Sumnerová, vedúca výskumníčka na Cardiff Metropolitan University vo Veľkej Británii, ktorá sa štúdie nezúčastnila.
Závery štúdie sa zhodujú s klinickými skúsenosťami Aarona Friedberga, klinického asistenta profesora internej medicíny, ktorý pracuje v programe obnovy po covide na Wexner Medical Center v Ohio State University v Columbuse.
Friedberg povedal, že stretáva ľudí trpiacich vážnymi symptómami dva roky po diagnóze. „Nevedia myslieť, nevedia dýchať. Mám pacienta, ktorého choroba je taká vážna, že v podstate nemôže vstať z postele. Nedávno som videl človeka, ktorý kvôli symptómom nepracuje aj po dvoch rokoch."
Dobré a zlé správy
Pre štúdiu, publikovanú v stredu v časopise Lancet Psychiatry, boli analyzované dvojročné nemocničné údaje dospelých aj deti získané zo siete elektronických zdravotných záznamov TriNetX.
Zostáva vám 66% na dočítanie.