V dôsledku klimatickej zmeny komáre prenášajúce vírusy migrujú do celého sveta. SNÍMKA: Flickr.com/sinu KumarSNÍMKA: Flickr.com/sinu Kumar
StoryEditor

Ako sa vyhnúť komárom? Vedci zistili, že mydlo ich priťahuje, jedna vôňa ich však odpudí

12.05.2023, 15:11
Autor:
ČTKČTK

Vedci dospeli k záveru, že výber mydla by mohol čiastočne vysvetliť, prečo sú niektorí ľudia magnetom na komáre, zatiaľ čo iní vyviaznu bez uhryznutia.

Umývanie mydlom sa môže javiť ako rozumná stratégia, ako sa vyhnúť pozornosti hmyzu. Podľa vedcov môže jeho vôňa naopak komáre priťahovať, pretože keď sa neživia krvou, dopĺňajú príjem cukru nektárom. Vyplynulo to zo štúdie, o ktorej informoval denník The Guardian.

Vedci, ktorí výskum vykonávali, uviedli, že komáre dávali prednosť vôni dobrovoľníkov, ktorí sa umývali tromi zo štyroch testovaných populárnych značiek mydla.

image

Na Slovensku sa tento rok zaznamenal prípad horúčky dengue

Voniame ako kvetiny

"Skutočnosť, že preberáme tieto kvetinové a ovocné vône a dávame ich na telo, znamená, že teraz voniame ako kvetina aj človek zároveň," povedal Clément Vinauger, ktorý viedol prácu na americkej univerzite Virginia Tech. "Je to ako keby ste sa prebudili a ucítili niečo, čo by bolo zároveň ako káva a muffiny. Veľmi príťažlivé," dodal.

Účinky mydiel sa u jednotlivých ľudí trochu líšili, pravdepodobne v dôsledku interakcií medzi jeho vôňou a jedinečným pachovým profilom každého človeka.

"Je pozoruhodné, že ten istý človek, ktorý je pre komáre extrémne príťažlivý, keď je neumytý, sa môže s jedným mydlom stať pre komáre ešte príťažlivejším a s iným mydlom sa potom pre nich stane odpudivým," uviedol Vinauger.

Vedci dospeli k záveru, že výber mydla by mohol čiastočne vysvetliť, prečo sú niektorí ľudia magnetom na komáre, zatiaľ čo iní vyviaznu bez uhryznutia.

image

Sezóna komárov sa začína. Bratislava bude na boj s nimi používať aj drony

Kokos odpudzuje

Do štúdie, publikovanej v časopise iScience, boli zapojení štyria dobrovoľníci, ktorí predložili vzorky látok, ktoré mali nanesené na ruke. Kusy oblečenia boli buď neumyté alebo vyprané pomocou štyroch rôznych značiek mydla - Dial, Dove, Native a Simple Truth.

Samičky komárov, ktoré sa na rozdiel od samčekov živia krvou, boli pozorované, ako pristávajú na vzorkách látok, aby bolo možné určiť, čomu dávajú prednosť. Tkanina bola použitá namiesto toho, aby sa hmyzu vystavili sami dobrovoľníci, aby sa vylúčil vplyv vydychovaného oxidu uhličitého, ktorý je pre komáre ďalším dôležitým vodítkom.

Mydlo Dove, Dial a Simple Truth zvýšilo atraktivitu niektorých dobrovoľníkov pre hmyz, ale nie všetkých. Naopak rukáv namočený v mydle značky Native komáre skôr odpudzoval. Jeho relatívne odpudzujúci účinok by podľa vedcov mohol súvisieť s jeho kokosovou vôňou, pretože existujú určité dôkazy, že kokosové oleje sú pre komáre prirodzeným odpudzujúcim prostriedkom.

01 - Modified: 2023-04-27 10:03:53 - Feat.: - Title: Na zásah proti komárom v alúviu Moravy využila Bratislava vrtuľník 02 - Modified: 2023-01-27 08:36:07 - Feat.: - Title: Titanic sa nepotopil, vnútri Zeme sa nachádza prázdnota, špehujú nás komáre. Tieto konšpiračné teórie ťa zaskočia 03 - Modified: 2022-09-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Kliešťov môže pre klimatickú zmenu pribúdať, ľudia tak budú ohrození viac 04 - Modified: 2022-08-31 09:10:46 - Feat.: - Title: Prečo nás komáre dokážu tak rýchlo vycítiť? Vedci konečne poznajú odpoveď, no nebude sa ti páčiť 05 - Modified: 2022-07-19 09:25:20 - Feat.: - Title: Halucinácie, žltá zimnica či smrť. Pozor na uštipnutie týmito zvieratami, môže byť extrémne nebezpečné
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
12. máj 2023 15:12