Keď sa povie typický psychopat, môže sa niekomu vybaviť postava Patricka Batemana z románu Americké psycho. Podľa odborníka môže však mať spomínanú neuropsychiatrickú poruchu oveľa viac žien, než sa doteraz myslelo, uviedol server The Guardian.
Skôr slovné násilie
Všeobecne sa predpokladá, že psychopati nemajú empatiu a pocit viny, správajú sa asociálne, často klamú a sú manipulatívni. „Psychopati túžia po peniazoch, moci a kontrole,“ povedal odborník na psychopatov Clive Boddy z Anglickej Ruskinovej univerzity. Zatiaľ čo vnímanie týchto osôb ako násilných zločincov ustupuje, predstava, že ide predovšetkým o mužov, zostala.
„Zdá sa, že správanie psychopatiek je menej nápadné ako správanie psychopatov,“ povedal Boddy. „Malý, ale narastajúci počet dôkazov popisuje psychopatky ako osoby so sklonom prejavovať násilie skôr slovne ako fyzicky. Toto násilie je menej viditeľné ako u mužských psychopatov,“ poznamenal Boddy s tým, že môže ísť napríklad o šírenie ohovárania a klamstiev za účelom osobného prospechu.
Boddy uviedol, že jeden z problémov spočíva v systéme identifikácie psychopatov, ktorý je známy ako Levensonova sebaposudzovacia škála psychopatie (LSRP).
Časť tejto metódy má podľa neho lepšie identifikovať poruchy u mužov. To je spôsobené tým, že zatiaľ čo prvá polovica hodnotenia zisťovala, aký je človek citovo odťaživý a manipulatívny, druhá sa zameriavala na násilie a asociálne správanie.
„Druhá zložka a jej merítka boli z veľkej časti založené na skúmaní psychopatických zločincov za mrežami. Medzi odborníkmi tak dnes prevláda pocit, že táto metodika sa na identifikáciu ženskej psychopatie jednoducho nehodí,“ spomenul Boddy.
Podľa jeho slov odborníci vykonali menej štúdií zaoberajúcich sa spomínanou poruchou u žien ako u mužov a posudzovatelia sa môžu zdráhať označiť ženy za psychopatky.
Rozpoznanie je dôležité
Niektoré odhady uvádzali, že pomer psychopatov medzi mužmi a ženami môže byť 10:1, ale Boddyho výskum, ktorý využíval iba prvú časť systému LSRP, naznačoval odlišné čísla. „Je to takmer jedna ku jednej,“ uviedol Boddy, hoci poznamenal, že na získanie presnejšieho obrazu by boli potrebné rozsiahle štúdie na náhodne vybraných dospelých osobách.
„Odhady ukazujú, že existuje asi 23 percent mužov, ktorí síce nie sú označení ako psychopatickí, ale majú dostatok rysov, aby boli pre spoločnosť problematickí,“ povedal Boddy. Jeho vlastný výskum naznačil, že takéto vlastnosti nie sú neobvyklé ani u žien. „Približne 12 až 13 percent žien má dostatok týchto rysov,“ vyhlásil.
Rozpoznanie psychopatie je podľa Boddyho dôležité, pretože takéto osoby môžu napríklad zneužívať a šikanovať zamestnancov. Tiež poznamenal, že by to mohlo ovplyvniť, ako ľudia vnímajú organizácie vedené takýmito jedincami.