Samice našich najbližších živočíšnych príbuzných dávajú samcom jasne najavo, že prechádzajú plodným obdobím, keď sa z ich vaječníkov uvoľňujú dozreté vajíčka schopné oplodnenia. Napríklad samiciam makakov sa nápadne zdúri oblasť sedacích partií.
Popri týchto ťažko prehliadnuteľných optických signáloch samice inzerujú svoju plodnosť aj ďalšími zmenami organizmu, napríklad vylučovaním feromónov v moči alebo zmenou telesného pachu. U človeka tak nápadné zmeny nenastávajú, a preto sa často hovorí o utajenej ovulácii. Evoluční biológovia pre ňu ponúkajú rôzne vysvetlenia, uvádzajú Lidovky.cz.
Trvalá podpora u partnerov
Podľa najpopulárnejšej teórie si ženy utajením ovulácie zaistili trvalú podporu zo strany svojich partnerov. Tí netušia, kedy majú najvyššiu šancu na otcovstvo, a tak sa držia partnerky prakticky nepretržite. Ťažia z toho nielen ženy, ale aj ich deti.
Konkurenčná teória predpokladá, že pre ženy bolo výhodné utajiť obdobie plodnosti pred ostatnými ženami. Medzi samicami zvieracích druhov manifestujúcich plodné obdobie panuje silná rivalita, výnimkou nie sú ani agresívne útoky na samice v plodnom období. Utajenou ovuláciou sa ženy týmto nepríjemnostiam vyhli.
Veľa výskumov však preukazovalo, že ženy ovuláciu netaja. Svoje plodné obdobie manife...
Zostáva vám 85% na dočítanie.