Tento hmyzí upír je doma v juhovýchodnej Ázii, ale pričinením človeka sa už rozšíril na všetky kontinenty s výnimkou Antarktídy. Francúzi majú na obavy vážne dôvody. V prvých mesiacoch tohto roku zaznamenali trinásťnásobný nárast ochorenia horúčkou dengue oproti rovnakému obdobiu minulého roka, píšu Lidovky.cz.
Odborníci z známeho Pasteurovho ústavu sa vážne zaoberajú otázkou, čo sa stane, až na olympiádu dorazia do francúzskej metropoly davy ľudí zo všetkých kútov sveta. Niektorí si môžu priviezť v krvi vírusy v Európe donedávna neznámych ochorení a komáre tigrovaní už sú „na mieste“.
Podľa expertov z Pasteurovho ústavu bude trvať dva až tri týždne, kým vírus dengue prenikne komárovi z nasiatej krvi do slinných žliaz a hmyz začne roznášať nákazu. To už bude väčšina účastníkov aj návštevníkov hier späť doma. Pokiaľ sa však komár nakazí vírusmi čikungunja alebo usutu, začne choroba šíriť najneskôr do týždňa.
Keď „tigrí“ komár nasaje s krvou vírus takzvanej západonílskej horúčky, ktorý však obvykle prenášajú z vtákov na človeka komáre písklavé, potom je schopný nakaziť ďalšie osoby už za tri dni. Tieto vírusy obvykle nevyvolávajú ťažké ochorenia, ale dokážu obete potrápiť. Napríklad čikungunja spôsobuje bolestivé zápaly kĺbov, pre ktoré sa choroba niekedy prezýva „drvič kostí“.
Za komármi tropickými pritom nemusíme cestovať do Francúzska. Stretnúť sa s nimi môžeme aj v mnohých ďalších európskych krajinách vrátane Slovenska. V exotickejších destináciách môže cestovateľ naraziť na komáre Anopheles, ktorí prenášajú smrtiace choroby...
Zostáva vám 85% na dočítanie.