Existujú v zásade tri typy ľudí: tí prví chytajú paniku aj pri malom fliačiku na ruke či vyrážke na tvári a predstavujú si tie najhoršie možné scenáre. Druhých zas nerozhádže ani skutočnosť, keď si porania znamienko a ono im následne celkom zmizne z kože (a neskôr sa čudujú, keď sa stanú onkologickými pacientmi s mizivými vyhliadkami). A potom tretia skupina, asi najširšia, ktorá sa pohybuje medzi týmito extrémami.
Faktom však je, že k svojej koži a pokožke sa veľká časť z nás nespráva celkom predpisovo. Nebudeme tu zbytočne mravokárne robiť „bububu“, ale pozrieme sa na to, kedy zbystriť pozornosť, ktoré prejavy na koži neznesú zbytočný odklad, a i na to, čo sa nám snažia naznačiť.
Čo dostanem do vienka
Prvou informáciou možno mnohých nepotešíme, ale to, akým spôsobom sa bude v priebehu života správať a vyvíjať naša koža, máme vo veľkej časti vrodené. „Genetická predispozícia zohráva významnú úlohu. Určuje, ako bude koža vyzerať v budúcnosti, aj to, ako bude starnúť – aj keď starnutie je komplexný proces, ktorý závisí nielen od vnútorných, ale aj od vonkajších faktorov,“ vysvetlila v rozhovore pre český magazín Téma dermatologička Naděžda Vojáčková.
„Genetika rozhoduje o našom fototype kože, to je už prvý z rizikových faktorov vzniku kožného nádoru. Rodíme sa tiež s určitými predispozíciami na kožné choroby, ako je napríklad atopický ekzém, čo je chronické zápalové ochorenie, ktorého základom je porucha kožnej bariéry,“ vyratúva špecialistka na takzvané materské znamienka a kožné nádory.
Do vienka teda od rodičov dostaneme balíček, v ktorom sú mnohé karty vopred rozdané. Dermatológovia však svorne upozorňujú, že tiež vo veľkej miere závisí od nás, ako s nimi budeme počas života hrať a či dokážeme využiť tromfy, ktoré nám súčasný výskum a medicína ponúkajú. V podobe účinnej kombinácie prevencie, starostlivosti o kožu a čoraz dokonalejších ochranných prostriedkov či liečiv a podporných prostriedkov na eventuálne riešenie problémov.
Aj preto podľa Vojáčkovej nemožno povedať „že svetlé fototypy jeden a dva (odborníci ich podľa intenzity farby kože, teda pigmentácie, rozlišujú šesť, pozn. red.) budú mať určite kožný nádor, a, naopak, že tmavé fototypy, čo je u nás kategória tri a štyri, ho mať nebudú.“
Stopercentne podľa nej neplatí ani to, že ak má napríklad otec kožný nádor, bude ho mať syn alebo dcéra. „No pri pozitívnych rodinných anamnézach sa určite odporúča sledovať potomkov viac ako bežnú populáciu. Tá istá zvýšená obozretnosť platí aj u ľudí so svetlou kožou,“ pokračuje.
Okrem už spomenutého k rizikovým faktorom patrí tiež fajčenie, stres, nadmerné slnenie a tiež životný štýl, ako je skladba stravy, dostatok tekutín aj pohybu, spánok, počas ktorého telo produkuje pre kožu dôležitý melatonín a rastový hormón. K rizikovej skupine patria tiež ľudia s nejakým kožným ochorením.
Rizikové spáleniny
Pokiaľ ste sa našli v predchádzajúcich riadko...
Zostáva vám 85% na dočítanie.