Pravlky obrovské (latinsky Canis dirus, prípadne Aenocyon dirus) obývali široký pás Ameriky, ktorý sa tiahol od dnešnej Venezuely až po Kanadu, napísal magazín Time. Podľa odborníkov išlo o najstrašnejšie šelmy praveku, ktoré napádali a zabíjali aj mamuty.
Tri mláďatá
Vedci zo spoločnosti Colossal Biosciences teraz využili genetické inžinierstvo a starobylú zachovalú DNA, rozlúštili genóm pravlka a prepísali genetický kód vlka obyčajného tak, aby mu zodpovedal. Potom využili ako náhradné matky sučky domácich psov a počas troch samostatných vrhov vlani na jeseň a tento rok v zime priviedli na svet Romula, Rema a ich sestru, dvojmesačnú Khaleesi.
Časopis Time mal možnosť sa stretnúť s oboma samčekmi (Khaleesi nebola vzhľadom k svojmu nízkemu veku prítomná) tento rok v marci na oplotenom poli v americkom zariadení pre voľne žijúce zvieratá pod podmienkou, že ich umiestnenie zostane utajené, aby boli zvieratá chránené pred zvedavcami.
Podľa vysvetlenia magazínu robia snehobieli samčekovia Romulus a Remus všetko, čo sa od polročných šteniat dá čakať – naháňajú sa, hrajú sa, šťuchajú do seba ňufákmi a hravo sa hryzú. Ale jedna vec je iná - pred ľuďmi sú veľmi ostražití, držia si od nich odstup, a to vrátane svojho ošetrovateľa, ktorý sa o nich od narodenia stará.
Oživiť aj mamuta
Už teraz sú malí pravlci o 20-25 percent väčší ako ich najbližší žijúci príbuzný, vlk obyčajný, uviedla spoločnosť, ktorú citoval spravodajský server Bloomberg. Až plne dorastú, budú vážiť odhadom 75 kilogramov.
Pravlk obrovský nie je jediným zvieraťom, ktoré chce spoločnosť Colossal Biosciences, ktorá bola založená v roku 2021 a v súčasnosti zamestnáva 130 vedcov, priviesť späť na Zem. Na zozname tých, ktoré by radi oživili, je tiež mamut srstnatý, dront maurícijský - nelietavý vták známy tiež ako dodo - či vakovlk tasmánsky.
Už v marci spoločnosť prekvapila vedeckú komunitu správou, že skopírovala DNA mamuta srstnatého a vytvorila „myš srstnatú“ – chimérického tvora s dlhou zlatou srsťou a zrýchleným metabolizmom tukov mamuta.