StoryEditor

Jurský park skutočnosťou. Stretneme sa s pravlkami a mamutmi alebo ide zas len o obchod?

18.05.2025, 00:00
  • Americká biotechnologická spoločnosť Colossal Biosciences po 13-tisíc rokoch priviedla na svet pravlkov obrovských.
  • Počin Colossal Biosciences vzbudil veľký záujem médií a firma z toho má určite radosť.
  • Jej hodnota sa odhaduje na desať miliárd dolárov a popularita pravlkov obrovských priláka ďalších štedrých investorov.
  • Rozpaky medzi odborníkmi vyvoláva otázka ďalšieho osudu novo vytvorených zvierat.

Čo sa donedávna zdalo len ako téma pre filmové plátna, môže byť skutočnosťou. Americká biotechnologická spoločnosť Colossal Biosciences ohlásila vytvorenie troch pravlkov obrovských a chystá sa oživiť mamuty, podľa odborníkov sa však zmŕtvychvstanie pravekých šeliem, ktoré vyhynuli pred 10-tisíc rokmi, nekoná.

Pravlk bol po 13-tisíc rokoch privedený späť z vyhynutia

Vyzerajú ako pravlci a z definície to tiež pravlci sú, pretože vykazujú kľúčové vlastnosti tohto živočíšneho druhu. Týmito slovami obhajuje projekt vedecká riaditeľka spoločnosti Colossal Biosciences Beth Shapirová. A áno: mladí samci Romulus a Remus a samička Khaleesi rastú ako z vody a sú nápadní bielou srsťou.

Genetické inžinierstvo

A rovnako je pravda, že pravlk obrovský s vedeckým názvom Canis dirus tak nejako pravdepodobne vyzeral. Toto zviera žilo po 2,5 milióna rokov na rozsiahlom území od Kanady po Venezuelu a dokázalo uloviť aj pomerne veľké zvieratá, ako sú bizóny či mladí mamuti, a pôvodní obyvatelia Ameriky ho mohli naposledy vidieť niekedy pred 10-tisíc rokmi.

Dnes ho poznáme len z fosílií a zvyškov dedičnej informácie, ktoré sa zachovali v kostiach a zuboch. Ostatky pravlkov obrovských sa hojne nachádzajú v prírodných asfaltových jazierkach v kalifornskej lokalite La Brea. Tam šelmy zrejme pri prenasledovaní koristi uviazli vo vyvierajúcej čiernej hmote a tá ich pohltila.

image

Boli to najstrašnejšie šelmy. Vedci vrátili k životu pravlky, ktoré vyhynuli pred 12-tisíc rokmi

Asfalt má pomerne vysokú teplotu a DNA sa v ňom rýchlo rozkladá, napriek tomu sa tímu genetikov podarilo izolovať fragmenty dedičnej informácie z pravlčieho zubu, starého asi 13-tisíc rokov, a tiež z lebky zvieraťa, ktoré žilo pred 72-tisíc rokmi. Z tých dokázali zostaviť asi sedem percent genómu vyhynutého pravlka a tam potom hľadali gény zodpovedné za jedinečný vzhľad šelmy – predovšetkým za veľkosť tela a zafarbenie srsti.

Za telesnú hmotnosť okolo 75 kíl vďačil pravlk významnou mierou génu LCORL. Dnešní vlci a stredne veľké plemená psov majú gén nepoškodený, psom extrémne veľkých plemien, ako je napríklad dánska doga, však kus génu chýba. Pravlk mal gén LCORL v rovnakej oblasti poškodený hneď na niekoľkých miestach, čo praveké šelmy poháňalo k intenzívnemu rastu.

Vedci vyrobili v laboratóriu dokonalú kópiu pravekého génu a metódami génového inžinierstva ju vniesli do buniek súčasných vlkov, zabezpečenie bielej farby srsti však nešlo tak hladko:...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-04-08 08:45:38 - Feat.: 0 - Title: Boli to najstrašnejšie šelmy. Vedci vrátili k životu pravlky, ktoré vyhynuli pred 12-tisíc rokmi
01 - Modified: 2025-04-08 08:45:38 - Feat.: - Title: Boli to najstrašnejšie šelmy. Vedci vrátili k životu pravlky, ktoré vyhynuli pred 12-tisíc rokmi 02 - Modified: 2024-10-11 14:34:10 - Feat.: - Title: Do štyroch rokov by mohli znova ožiť mamuty, dodo či vakovlk 03 - Modified: 2024-10-07 10:00:00 - Feat.: - Title: Do štyroch rokov by po našej planéte mohli opäť chodiť mamuty či dodo. Americkí vedci predstavili odvážne plány 04 - Modified: 2024-09-19 08:22:02 - Feat.: - Title: Mysleli si, že dávno vyhynul, do pasce ho náhodne chytil farmár. Zvláštne zviera videli v oblasti naposledy pred 130 rokmi 05 - Modified: 2023-12-20 11:43:10 - Feat.: - Title: Ohrozené, vyhynuté, či na pokraji vyhynutia. Vieš, ktoré rastliny či živočíchy už na svete nenájdeme?
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
24. jún 2025 14:00