Čo sa donedávna zdalo len ako téma pre filmové plátna, môže byť skutočnosťou. Americká biotechnologická spoločnosť Colossal Biosciences ohlásila vytvorenie troch pravlkov obrovských a chystá sa oživiť mamuty, podľa odborníkov sa však zmŕtvychvstanie pravekých šeliem, ktoré vyhynuli pred 10-tisíc rokmi, nekoná.
Vyzerajú ako pravlci a z definície to tiež pravlci sú, pretože vykazujú kľúčové vlastnosti tohto živočíšneho druhu. Týmito slovami obhajuje projekt vedecká riaditeľka spoločnosti Colossal Biosciences Beth Shapirová. A áno: mladí samci Romulus a Remus a samička Khaleesi rastú ako z vody a sú nápadní bielou srsťou.
Genetické inžinierstvo
A rovnako je pravda, že pravlk obrovský s vedeckým názvom Canis dirus tak nejako pravdepodobne vyzeral. Toto zviera žilo po 2,5 milióna rokov na rozsiahlom území od Kanady po Venezuelu a dokázalo uloviť aj pomerne veľké zvieratá, ako sú bizóny či mladí mamuti, a pôvodní obyvatelia Ameriky ho mohli naposledy vidieť niekedy pred 10-tisíc rokmi.
Dnes ho poznáme len z fosílií a zvyškov dedičnej informácie, ktoré sa zachovali v kostiach a zuboch. Ostatky pravlkov obrovských sa hojne nachádzajú v prírodných asfaltových jazierkach v kalifornskej lokalite La Brea. Tam šelmy zrejme pri prenasledovaní koristi uviazli vo vyvierajúcej čiernej hmote a tá ich pohltila.
Asfalt má pomerne vysokú teplotu a DNA sa v ňom rýchlo rozkladá, napriek tomu sa tímu genetikov podarilo izolovať fragmenty dedičnej informácie z pravlčieho zubu, starého asi 13-tisíc rokov, a tiež z lebky zvieraťa, ktoré žilo pred 72-tisíc rokmi. Z tých dokázali zostaviť asi sedem percent genómu vyhynutého pravlka a tam potom hľadali gény zodpovedné za jedinečný vzhľad šelmy – predovšetkým za veľkosť tela a zafarbenie srsti.
Za telesnú hmotnosť okolo 75 kíl vďačil pravlk významnou mierou génu LCORL. Dnešní vlci a stredne veľké plemená psov majú gén nepoškodený, psom extrémne veľkých plemien, ako je napríklad dánska doga, však kus génu chýba. Pravlk mal gén LCORL v rovnakej oblasti poškodený hneď na niekoľkých miestach, čo praveké šelmy poháňalo k intenzívnemu rastu.
Vedci vyrobili v laboratóriu dokonalú kópiu pravekého génu a metódami génového inžinierstva ju vniesli do buniek súčasných vlkov, zabezpečenie bielej farby srsti však nešlo tak hladko:...
Zostáva vám 85% na dočítanie.