Úrady verejného zdravotníctva zároveň prevádzkujú aj telefonickú Linku pomoci na odvykanie od fajčenia, ktorá funguje na telefónnom čísle 0908 222 722.
Na linku je možné volať v pracovných dňoch od 8:00 do 15:00. Volajúcich informujú o možnostiach, ako sa odnaučiť fajčiť a odporúčajú im bezplatnú Poradňu na odvykanie od fajčenia v mieste ich bydliska alebo v jeho blízkosti. Tu nájdete celý zoznam poradní na odvykanie od fajčenia.
„Krok za krokom”
Odborný pracovník poradne v úvodnom rozhovore získa základný prehľad o fajčiarskych návykoch klienta, jeho motivácii prestať fajčiť, čím môže identifikovať aktuálne ťažkosti súvisiace s fajčením. Cieľom prvej návštevy je vytvoriť ucelený obraz o zdravotnom stave fajčiara, úrovni jeho závislosti a pripravenosti na zmenu.
Nasleduje diagnostická časť, počas ktorej zmerajú klientovi krvný tlak a tep a telesnú hmotnosť. Podľa vybavenia poradne môžu nasledovať aj vyšetrenia prístrojmi na meranie hladiny vydychovaného oxidu uhoľnatého či spirometria (meranie objemu vydychovaného vzduchu).
Tieto vyšetrenia sa opakujú aj pri ďalších návštevách klienta, aby bolo možné sledovať jeho pokrok. Súčasťou prvého stretnutia je aj zber osobnej a fajčiarskej anamnézy prostredníctvom štandardizovaných dotazníkov. Výsledky všetkých vyšetrení a dotazníkov klientovi odborní pracovníci podrobne vysvetlia.
Pracovníci poradne následne vypracujú klientovi individuálny plán odvykania od fajčenia, ktorý zohľadňuje potreby, skúsenosti a osobné ciele klienta. Odborní pracovníci poradní pre odvykanie od fajčenia počas celého procesu poradenstva aktívne podporujú klienta, posilňujú jeho odhodlanie a poskytujú mu pravidelnú spätnú väzbu aj povzbudenie. Motivácia je kľúčovým prvkom úspešného odvykania.
Prvá návšteva poradne trvá približne hodinu. Klient pokračuje v pravidelných stretnutiach, ktoré sa zvyčajne konajú raz týždenne počas štyroch týždňov. Dĺžka spolupráce je individuálna. Niektorí klienti pokračujú v návštevách aj po ukončení základného cyklu, najmä ak si želajú ďalšiu podporu pri udržiavaní abstinencie alebo čelia opätovnému riziku fajčenia.
Lákavé alternatívy
V ostatných rokoch získali popularitu alternatívne spôsoby fajčenia - elektronické cigarety, zahrievané tabakové výrobky či nikotínové vrecúška. Spotrebiteľov lákajú na atraktívne príchute. Stále však obsahujú zdraviu škodlivý nikotín, ktorý je vysoko návykový a spôsobuje závislosť.
Ovocné, kolové či cukríkové príchute sú atraktívne najmä pre deti a mladistvých. Podľa Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách (ESPAD) realizovaného naposledy v roku 2024 (cieľovou skupinou boli žiaci 9. ročníkov základných škôl a študenti všetkých ročníkov stredných škôl v Slovenskej republike) najvyšší podiel respondentov vyskúšal prvú e-cigaretu vo veku 16 rokov (15,6 percenta), vo veku 15 rokov vyskúšalo svoju prvú e-cigaretu 14,6 percenta respondentov. Najvyšší podiel 16-ročných taktiež uviedol, že začali fajčiť e-cigarety denne (9,3 percenta).
Vo vekovej skupine 14-ročných a mladších 11 percent uviedlo užívanie žuvacieho tabaku za posledných 30 dní. V rovnakej vekovej skupine takmer 7 percent detí uviedlo užívanie zahrievaných tabakových výrobkov za posledných 30 dní.
Ministerstvo zdravotníctva SR preto v spolupráci s ÚVZ SR pripravili zmenu zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov. Ide o zákaz predaja jednorazových elektronických cigariet, ako aj zákaz predaja ochutených výrobkov a náplní do elektronických cigariet, plniacich fľaštičiek, bylinných výrobkov a nikotínových vrecúšok s výnimkou príchute mentolu, mäty a tabaku. Chcú tým znížiť dostupnosť a atraktívnosť výrobkov, ktoré obsahujú príchute atraktívne najmä pre deti a mládež.
Mladí o škodlivosti
Odborní pracovníci Odboru podpory zdravia a národných programov a projektov ÚVZ SR pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku organizujú pilotný ročník celoslovenskej súťaže pod názvom „Odkaz mladých mladým“.
Zúčastniť sa jej môžu celé triedy druhého stupňa základných škôl. Ich úlohou bude vytvorenie súťažného príspevku na tému: „Fajčenie a jeho všetky dnešné moderné, chutné, neviditeľné alternatívy znamenajú stále to isté: ohrozovanie svojho zdravia, bez ohľadu na formu, ktorú používame.“
Súťaž sa koná v spolupráci so všetkými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, ktoré distribuovali informáciu o súťaži formou výzvy na všetky príslušné školy. Súťažiaci svoje príspevky zasielajú do 3. júna 2025 na emailovú adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
V súvislosti so škodlivosťou tabakových a nikotínových výrobkov budú regionálne úrady verejného zdravotníctva organizovať aj edukačné aktivity na základných školách a rôznych inštitúciách.
Ako sa zbaviť návyku
1. Rozhodnite sa prestať – Ak sa chcete zbaviť svojej závislosti, musíte si uvedomiť, že potrebujete zmeniť svoje doterajšie návyky (napr. zapáliť si hneď po zobudení, pri pití kávy, po jedle, pri telefonovaní a pod.). Návyky môžete nahradiť inými aktivitami, napríklad kávu vymeniť za čaj alebo iný nápoj, namiesto cigarety zjesť ovocie alebo žuť žuvačku, po jedle namiesto cigarety si vyčistiť zuby. Odporúča sa piť veľa tekutín, ideálne čistú vodu, ktorá vyplavuje z tela nikotín.
2. Odstráňte veci, ktoré pripomínajú fajčenie – vo svojom okolí odstráňte popolníky, zapaľovače a cigarety.
3. Podpora okolia – je dobré pripraviť svoje okolie na to, že sa chystáte zbaviť tejto závislosti (poproste ostatných fajčiarov, aby vás neponúkali) a požiadať ich o podporu.
4. Vyvarujte sa nutkaniu na cigaretu – počas prvých týždňov môžu vznikať abstinenčné príznaky, ktoré môžete prekonať napríklad nikotínovými žuvačkami, alebo náplasťami.
5. Oslovte odborníkov – v prípadoch, kedy si neviete sami pomôcť, je možné osloviť profesionálov na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva, ktorí majú s odvykaním od fajčenia bohaté skúsenosti a vedia vám poskytnúť odborné rady. Poradenstvo je bezplatné.
Ako zvládnuť abstinenčné príznaky
- Suché ústa, bolesť hrdla a jazyka - Pite malé dúšky ľadovej vody, džúsu, siahnite po žuvačke.
- Bolesti hlavy - Doprajte si teplý kúpeľ alebo sprchu, aplikujte relaxačnú a meditačnú techniku.
- Nepravidelná stolica - Jedzte vlákninu, surové ovocie, zeleninu, celozrnné pečivo. Pite 6 – 8 pohárov vody denne.
- Poruchy spánku - Vynechajte kávu, čaj, kolu po 18. hodine. Využite relaxačnú a meditačnú techniku.
- Únava - Doprajte si krátky spánok, oddýchnite si.
- Hlad - Pite vodu alebo nízkokalorické tekutiny. Jedzte nízkokalorickú stravu a vyhýbajte sa tukom.
- Napätie a podráždenosť - Choďte na prechádzky, dajte si horúci kúpeľ, relaxujte a meditujte.
- Kašeľ - Pite teplé bylinkové čaje. Skúste cukríky proti kašľu bez cukru.