Vo voľnej prírode papagáje pískajú, škriekajú, pískajú a trilkujú, aby sa dorozumeli so svojimi kamarátmi v kŕdli. Tieto vysoko sociálne vtáky sa spoliehajú na svoje zložité komunikačné systémy pri získavaní potravy a varovaní pred potenciálnym nebezpečenstvom a výskum dokonca naznačuje, že papagáje používajú na vzájomné oslovenie kontaktné volania, podobne ako sa ľudia oslovujú menom.
Vyše sto slov a počítanie
Keď však papagáje žijú s ľuďmi, používajú svoj vysoko špecializovaný mozog na zachytenie ľudskej reči. Keď teda papagáje rozprávajú, naozaj rozumejú tomu, čo hovoria, alebo sú len majstrami imitácie? Odpoveď závisí od konkrétneho papagája a od toho, ako je vycvičený - hoci výskumy poukazujú na to, že papagáje majú prekvapivú schopnosť porozumieť ľudskej reči a vhodne používať slová a frázy.
„Vtáky, ktoré sú vhodne trénované, sa dokážu naučiť úžasné množstvo reči,“ povedala Irene Pepperbergová, profesorka psychologických a mozgových vied na Bostonskej univerzite, pre Live Science. Pepperbergová sa počas svojej kariéry venovala výcviku papagájov, aby používali ľudskú reč. Jej najznámejší účastník štúdie, africký sivý papagáj Alex, bol známy svojimi plodnými komunikačnými schopnosťami.
Alex rozumel viac ako 100 slovám pre rôzne predmety, činnosti a farby. Vedel počítať do šesť a mal základné pochopenie pojmu nula. Keď dostal nejaký predmet, Alex dokázal určiť jeho farbu, tvar a materiál, ako aj presne porovnať viacero predmetov pomocou pojmov ako „väčší“ alebo „menší“ a ‚rovnaký‘ alebo „iný“. Alex bol trénovaný pomocou starostlivej metodiky, ktorá zabezpečila, že chápe, že konkrétne slová sa vzťahujú na určité predmety alebo pojmy. Odborníci však tvrdia, že aj bežné domáce papagáje dokážu zachytiť určité črty ľudského jazyka.
Učenie sa slov a fráz
Erin Colbert-W...
Zostáva vám 85% na dočítanie.