Z jeho potopenia vinia kombináciu vetra a dosahov ľadovej smršte, uviedol server Business Insider.
Hoci samotný ostrov bol veľmi malý, predstavoval západný okraj spornej ostrovnej reťaze medzi Japonskom a Ruskom. Túto Ruskom kontrolovanú oblasť známu ako Kurilské ostrovy Japonsko nazýva Severné teritóriá.
Takže teraz sa japonské územie zmenšilo asi o pol kilometra. Esanbe Hanakita Kojima bol vzdialený 500 metrov od brehu Sarufutsu, dediny na okraji ostrova Hokkaido. Na zmiznutie ostrova upozornil až autor obrázkovej knihy o „skrytých“ ostrovoch Hiroshi Shimizu, keď navštívil Sarufutsu.
Na Havaji zúril hurikán
Esanbe Hanakita Kojima však nie je jediný ostrov, ktorý v tomto roku pohltilo more. Takzvaný Východný ostrov na Havaji v októbri postretol podobný osud.
V tomto prípade bolo z jeho zániku obviňované zvýšenie hladiny mora spôsobené silným hurikánom Walaka, zatiaľ čo pri Esanbe Hanakita Kojimu sa zmiznutie pripisuje prírodným silám erózie.
Asi pol kilometra dlhý a 121 metrov široký Východný ostrov (na snímke) bol druhým najväčším ostrovom vo French Frigate Shoals, atole v ďalekom západnom dosahu havajského súostrovia.
Napriek svojej veľkosti ostrov zohral dôležitú úlohu pre voľne žijúce živočíchy, vrátane kriticky ohrozených tuleňov druhu monachus, ktorý má len 1 400 jedincov. Od ostrova záviseli aj zelené morské korytnačky a morské vtáctvo, ako napríklad albatrosy.
Ostrovu hrozilo vždy len malé riziko, že by ho zmietol silný hurikán. Ale klimatická zmena spôsobuje, že oceán a atmosféra sa zahrievajú, takže búrky sa zhoršujú. Hurikány sa pohybujú ďalej na sever do zemepisných šírok, kde kedysi ležal Východný ostrov.
Ohrozené bariérové ostrovy
K Esanbe Hanakita Kojima na pobreží Japonska sa teraz chystá pobrežná stráž, aby potvrdila, že ostrov skutočne zmizol. Ostrov bol jedným zo 158 ostrovov, ktoré Japonsko oficiálne pomenovalo v roku 2014 v snahe rozšíriť a objasniť jeho územný dosah, pričom Rusko urobilo podobný krok. Krajiny majú záujem upierať si nárok na ostrovy s cennými prírodnými zdrojmi, vrátane plynu a ropy.
Kurilské ostrovy alebo Severné teritóriá, oddeľujúce Ochotské more od severného Pacifiku, zostávajú pod ruskou jurisdikciou, prinajmenšom až kým z mapy zmizne ďalší ostrov.
Rastúce hladiny morí spôsobené klimatickou zmenou ohrozujú mnohé vzdialené ostrovy, aj keď tie v tomto konkrétnom regióne nie sú v bezprostrednom ohrození. Vietor a vlny sú tiež hrozbou a vedci sa obávajú možného vplyvu zvýšenej aktivity búrok a erózií na bariérové ostrovy, ktoré pomáhajú chrániť pobrežie pevniny pred náporom počasia.