Ako si má CERN, teda Európsku organizáciu pre jadrový výskum, predstaviť bežný človek?
Je to ako malé mesto, kde sa každý deň premelie okolo deväťtisíc ľudí. CERN zamestnáva iba 2500 z nich, väčšinou ide o inžinierov, ktorí stavajú experimenty. Chodí však doňho veľa tzv. používateľov CERNskej infraštruktúry. Ide o fyzikov z celého sveta, ktorí nie sú jeho zamestnancami, ale majú tam kancelárie, robia výskum, merajú a spracúvajú naše dáta. Vďaka experimentom, ktoré napríklad simulujú „big bang“, študujú tajomstva vesmíru, najjemnejšiu štruktúru hmoty, ale aj antihmotu, ci temnú hmotu a temnú energiu, ktoré vypĺňajú väčšinu celého vesmíru.
CERN sa rozprestiera na pomerne veľkom území medzi Ženevským jazerom a Jurskými horami, pričom tunel Veľkého hadrónového urýchľovača má asi 27 kilometrov. Ten je vlastne v každej dedinke, aj keď ho nevidíte, keďže je v priemere 100 metrov pod zemou. Zároveň je to však aj úplne bezpečné, radiácia je u nás neustále monitorovaná, ale hodnoty sú oveľa nižšie ako prirodzená radiácia na niektorých miestach na Zemi.
Kto môže navštíviť CERN? A čo konkrétne ho tam čaká?
CERN je otvorený každému, dospelým, deťom, školám aj firmám. Ročne ho navštívi okolo 120-tisíc ľudí, čo je momentálne maximálna kapacita, lebo dopyt je niekoľkonásobne vyšší. Máme vyše desať oficiálnych autentických návštevných miest, ktoré aj vďaka technológiám, ako napr. laserové šou, umožnia návštevníkom na chvíľu vstúpiť do tajov laboratória. Mame aj dve permanentné výstavy, kam sa da ísť bez rezervácie. Školy majú špeciálny pr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.