„Melónový sneh, ako je tento fenomén niekedy nazývaný, je v Alpách na jar a v lete bežný. Ale v tomto roku je výraznejší,“ povedal CNN vedec Biagio Di Mauro z Ústavu polárnych vied talianskej Národnej výskumnej rady.
Tento rok na jar a začiatkom leta bolo v oblasti málo snehu a vysokej teploty, čo vytvorilo dokonalé podmienky pre rast rias, uviedol Di Mauro. Za ružovú farbu je podľa neho zodpovedná riasa druhu Chlamydomonas nivalis.
Rast snežných rias je pre zdravie ľadovcov zlou správou, pretože tmavší sneh pohlcuje viac tepla, a teda sa rýchlejšie rozpúšťa. Di Mauro má v pláne v tomto roku preskúmať koncentráciu rias a zmapovať ich rast s pomocou satelitných údajov.
Di Mauro predtým skúmal ľadovec Morteratsch vo Švajčiarsku, ktorý kvôli riase Ancylonema nordenskioeldii sfialovela. Táto riasa sa tiež objavila v juhozápadnej časti Grónska, v Andách a Himalájach.
VIDEO: In a first for Italy, pink snow is observed on parts of the Presena glacier, in the north of the country. The phenomenon is caused by algae that develops when snow melts, simultaneously colouring the ice a darker colour pic.twitter.com/Qkche7rXT2
— AFP news agency (@AFP) July 6, 2020
Ľadovce po celom svete kvôli klimatickým zmenám tajú. V októbri 2019 vedci oznámili, že počas posledných piatich rokov sa ľadovce vo Švajčiarsku zmenšili o desať percent, čo je tempo, aké nebolo nikdy za viac ako storočie sledovania zaznamenané.