StoryEditor

Aké vysoké je riziko katastrofy v jadrových lokalitách na Ukrajine? Experti vysvetlili, v čom je problém

30.03.2022, 00:00
Autor:
sansan
Ruské jednotky zaútočili na jadrové zariadenia na Ukrajine a prihlásili sa k nim, čo vyvolalo apokalyptické varovania. odborníci hovoria, aká je pravdepodobnosť katastrofy.

4. marca sa svet prebudil do šokujúcich obrazov. Na pôde Záporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej v Európe, vypukol požiar po tom, čo delostrelectvo zasiahlo budovu 300 metrov od jadrových reaktorov. Tie sú fyzicky silné, s viacerými technickými bezpečnostnými zariadeniami, ale žiadny nie je navrhnutý tak, aby vydržal ostreľovanie.

Rusko prevzalo jadrovú elektráreň Záporožie v ten deň, šesť dní po zabratí vyradenej jadrovej elektrárne v Černobyle, neslávne známeho domova najhoršej jadrovej katastrofy na svete. Počas bojov pri Záporoží ukrajinský minister zahraničných vecí napísal: "Ak vybuchne, bude to 10-krát väčšie ako Černobyľ!"

Bolo to jedno zo série apokalyptických varovaní od ukrajinských predstaviteľov, ktoré predznamenali jadrovú katastrofu, ak by vojna pokračovala v jadrových lokalitách a ich okolí.

Portál Business Insider požiadal štyroch jadrových expertov, aby posúdili riziko katastrofickej udalosti v ukrajinských jadrových lokalitách okupovaných Ruskom. Povedali, že tavenie rádioaktívneho materiálu je veľmi nepravdepodobné, ale že rozsiahla vojna okolo jadrových elektrární je neprebádané územie, čo znemožňuje úplne odpísať riziko katastrofy.

"V prípade roztavenia to bude ako Fukušima," povedal pre Insider Edward Geist, výskumník v oblasti politiky v think-tanku RAND Corporation. "Je to také zlé ako Černobyľ? Nie. Je to stále obrovská nehoda s obrovskými miestnymi následkami? Áno,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 06:15