Islandským ľadovcom hrozí takmer úplný zánik do roku 2200, napísala agentúra AFP. Doteraz pokrývajú cez desať percent povrchu tejto krajiny - v roku 2019 to bolo 10 400 kilometrov štvorcových.
Od roku 1890 sa plocha pokrytá ľadom zmenšila o 2200 kilometrov štvorcových, teda o 18 percent. Takmer tretina tohto úbytku pripadá na nové tisícročie, spočítali islandskí glaciológovia, geológovia a geofyzici.
"Zmeny povrchu ľadovcov na Islande od 90. rokov 19. storočia predstavujú jasnú odpoveď na klimatické zmeny," uviedli autori štúdie.
V roku 2014 Island v dôsledku otepľovania prišiel o svoj prvý ľadovec Okjökull. Vtedy sa hovorilo o obavách vedcov, že na Islande do roku 2200 zmizne na 400 ľadovcových masívov.
Podľa štúdie publikovanej v apríli v časopise Nature sú aljašské, alpské a islandské ľadovce medzi tými, ktoré v posledných rokoch ustupovali najrýchlejšie na svete.
Na 220-tisíc svetových ľadovcov prichádzalo podľa AFP medzi rokmi 2000 a 2019 dohromady v priemere o 267 miliárd ton ľadu ročne. Teraz už je to okolo 300 miliárd ton. Tempo úbytku ľadu sa za posledné dve desaťročia zrýchlilo o 30 percent.
