Letné mesiace prajú turistike na horách, no prinášajú so sebou aj zvýšené riziko búrok s bleskovou aktivitou. Tie každoročne zasiahnu niekoľko ľudí, pričom niektoré prípady sa končia aj tragicky.
„Ak turistu zasiahne búrka na vrchole štítu, riziko zásahu bleskom či zranenia v exponovanom teréne sa násobne zvyšuje. Vrcholy štítov, hrebene, otvorené voľné priestranstvá, alebo vodné plochy je potrebné opustiť už pri prvých príznakoch búrky. Tieto príznaky sú napríklad oblaky podobné karfiolu,“ vysvetľuje meteorológ Miroslav Žiak z Prírodovedeckej fakulty UK v tlačovej správe.
Podobná udalosť sa stala v poľských Tatrách v roku 2019, kedy blesk zasiahol kríž na vrchole Giewont. Nešťastie si vtedy vyžiadalo štyri obete a vyše sto zranených.
Vzdiaľte sa od kovových reťazí
Podľa Patrika Pajtu z turistického klubu Hikemates je dôležité v prvom rade túry plánovať. „Niektorí ľudia majú zlozvyk, že na túru vyrazia neskôr, keďže v lete zapadá slnko až neskoro večer, to je však zásadná chyba, keďže búrky sa bežne vyskytujú v poobedných hodinách a môžu tak turistov zastihnúť na vrchole, či v exponovanom teréne.“
Zostáva vám 63% na dočítanie.