Tím vedcov z Washingtonskej univerzity prvýkrát v USA vo vonkajších podmienkach otestoval technológiu, ktorá by mohla s postupom klimatických zmien pomáhať s ochladzovaním planéty.
Koncept je označovaný ako cloud brightening (zvyšovanie lesku mrakov) a vychádza zo snahy odrážať slnečné svetlo v atmosfére. O pokroku vo výskume napísal denník The New York Times (NYT).
Zariadenie pripomínajúce snežné delo
Premiérový vonkajší pokus usporiadali výskumníci v utorok na vyradenej lietadlovej lodi kotviacej v zálive pri meste San Francisco. Na palubu umiestnili zariadenie pripomínajúce snežné delo, ktoré po spustení posielalo do vzdialenosti desiatok metrov jemnú hmlu napodobňujúcu slané morské aerosóly.
Tím vedený fyzikom Robertom Woodom, ktorý sa špecializuje na meteorologické procesy, sa snaží zistiť, či ich zariadenie dokáže mimo laboratória dostatočne stabilne rozprašovať čiastočky soli potrebnej veľkosti. Ak bude táto fáza úspešná, ďalším krokom bude nasadenie systému v oblakoch nad oceánom.
Od rozprašovania aerosólov do mrakov si experti sľubujú, že posilnia odrážanie slnečného svetla a dočasne tak znížia teplotu v danej oblasti.
Výskum reaguje na silnejúce obavy z otepľovania klímy spôsobeného človenkom, ktoré pravdepodobne presiahne hranicu 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou. Očakáva sa, že klimatické zmeny budú sprevádzať okrem iného stále intenzívnejšie vlny horúčav.
"Každý rok, kedy zažívame nové rekordy klimatických zmien a rekordné teploty, vlny horúčav, tlačí to náš odbor do skúmania ďalších alternatív," povedal o snahe "rozjasniť" mraky Wood. "Aj do takých, ktoré kedysi mohli byť relatívne extrémne," dodal.
Rozprašovanie aerosólov do mrakov
Vedci po celom svete pracujú na rôznych metódach navrhnutých s cieľom tlmiť dopady klimatických zmien. Tou zrejme najznámejšou je takzvané zachytávanie oxidu uhličitého, ktorej rozvoj by mohol v budúcnosti znižovať koncentráciu skleníkového plynu v atmosfére.
"V porovnaní s inými možnosťami... by rozjasňovanie morských oblakov bolo lokalizované a využívalo by pomerne neškodné slané morské aerosóly," napísal NYT. Napriek tomu sa v radoch odbornej verejnosti stretáva aj s kritikou.
Expert organizácie Greenpeace David Santillo namieta, že keby sa metóda odrážania slnečného žiarenia významne rozšírila, následky by bolo ťažké nielen predpovedať, ale aj merať.
Karen Orensteinová, ktorá vedie program "klimatickej spravodlivosti" pri neziskovej organizácii Friends of the Earth, označila experimentovanie s aerosólmi za nebezpečné rozptýlenie.
Najlepším spôsobom, ako sa vysporiadať s klimatickou zmenou, je podľa nej rýchly odklon od spaľovania fosílnych palív.
V tomto bode sa s ňou zhodujú aj výskumníci z projektu úpravy mrakov. "Dúfam a myslím si, že všetci moji kolegovia dúfajú, že tieto veci nikdy nepoužijeme, že nikdy nebudeme musieť," povedala členka tímu z Washingtonskej univerzity Sarah Dohertyová.