Územie Slovenska, ktoré je súčasťou horského systému Západných Karpát, má vďaka zložitému a dlhodobému vývoju pestrú geologickú stavbu. Tá sa prejavuje „mozaikou“ horninových komplexov a geologických tektonických jednotiek, ale aj hustou sieťou tektonických rozhraní, to znamená zlomov.
Tisícky malých zlomov
„Zlomy sa vyskytujú, respektíve boli identifikované nielen v pohoriach, ich rozhraniach s kotlinami, ale sú prítomné aj v nížinách. V pohoriach alebo na ich hranici s nižšími morfologickými jednotkami sú ľahšie určiteľné, ako keď sa vyskytujú zakryté pod usadeninami v nížinách,“ uviedol pre HN Ján Madarás, generálny riaditeľ Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Zjednodušene sa podľa neho dá povedať, že tektonické zlomy sa vyskytujú na celom našom území. Rozhodujúca je ich veľkosť, napríklad dĺžka, význam – či oddeľujú hlavné geologické jednotky, alebo či sú len lokálne, ale dôležitý je aj ich hĺbkový dosah.
Hlavné zlomy alebo zlomové zóny sú aj pomenované: malokarpatský zlom, dobrovodská zlomová zóna, hurbanovský zlom, jastrabiansky zlom, malomagurský zlom, zázrivský zlom, podtatranský zlom, ružbašský zlom, vikartovský zlom, čertovická...
Zostáva vám 85% na dočítanie.