Diskusia o budúcnosti jadrovej energetiky prebieha v mnohých krajinách. Niekde vidia v „jadre“ budúcnosť. Na konferencii o klíme v Dubaji deklarovali dve desiatky štátov, že do roku 2050 strojnásobia produkciu elektriny jadrovými elektrárňami. Na druhej strane napríklad vo Veľkej Británii zaznievajú hlasné výzvy na ústup od „jadra“.
A napríklad Nemecko už svoje jadrové elektrárne zavrelo a v rámci programu „Die Energiewende“ vsádza na obnoviteľné zdroje energie – veterné elektrárne, fotovoltaiku a biomasu. Svet stojí na energetickom rázcestí. Pokiaľ napochoduje do slepej uličky, bude náprava značne komplikovaná a bolestivá.
Profesor Jan Emblemsvåg z Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet v Ålesunde si v štúdii publikovanej vedeckým časopisom International Journal of Sustainable Energy položil zaujímavé otázky: Čo keby sa Nemecko nevydalo cestou energetiky založenej na obnoviteľných zdrojoch?
Čo keby namiesto toho investovalo do jadrových elektrární? Ako by na tom bolo dnes s emisiami skleníkových plynov? A koľko peňazí by utratilo v porovnaní s existujúcou energetickou politikou? V prípade príklonu Nemecka k „jadru“ zvažuje Emblemsvåg dva varianty. Tou prvou je ponechanie existujúcich elektrární v prevádzke. Druhá počíta aj s investíciami do nových jadrových elektrární.
Nájsť odpovede na otázky spojené s vývojom nemeckej energetiky nebolo pre nórskeho profesora jednoduché. Dáta potrebné na hodnotenie výdavkov a prínosov súčasnej energetickej politiky sú len ťažko dostupné a ich zdroje sú neprehľadné. Ide však o reálne dáta. Pre „jadrovú alternatívu“ v dnešnom Nemecku žiadne dáta z pochopiteľných dôvodov neexistujú. Emblemsvåg preto vychádzal z údajov o jadrovej energetike iných krajín, ako je Fínsko, Spojené arabské emiráty, Francúzsko, Švajčiarsko, Spojené štáty alebo Švédsko.
Hocičo však prezrádzajú aj správy prichádzajúce zo samotného Nemecka. Emblemsvåg už v úvode upozorňuje na hodnotenie „Die Energiewende“ zo strany nemeckého Spolkového kontrolného úradu (Bundesrechnungshof), v ktorom sa konštatuje: „Federálny kontrolný úrad upozorň...
Zostáva vám 85% na dočítanie.