FOTO: Tasr, Reuters
StoryEditor

Naše atómky sa vzďaľujú Rusku. Elektrárne podpísali zmluvu s Francúzmi, jadrové palivo očakávajú o tri roky

24.07.2024, 10:45
  • Od začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 museli riešiť Slovenské elektrárne kľúčovú otázku. Ako udržať v chode atómové bloky v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach.
  • Jadrové palivo máme totiž stále z Ruska.
  • Už minulý rok dokázali Slovenské elektrárne podpísať kontrakt s Američanmi.
  • Tento týždeň k nemu dotiahli aj tender aj s Francúzskom.
  • Prv než sa alternatívne palivo zavezie do reaktorov, je potrebné ho ešte licencovať na naše podmienky.

Od začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 museli riešiť Slovenské elektrárne kľúčovú otázku. Ako udržať v chode atómové bloky v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Rusko sa totiž ukázalo ako nespoľahlivý partner, ktorý do Únie krátil dodávky plynu. V prípade jadrového paliva by situácia bola ešte vážnejšia. 

V súčasnosti dodáva jadrové palivo do slovenských blokov výhradne ruská štátna spoločnosť TVEL, dcérska firma Rosatomu. Robí tak už desaťročia. Dôvodom je, že tuzemské reaktory typu VVER-440 boli navrhnuté a skonštruované Sovietskym zväzom, neskôr Ruskom.

V napätých časoch sa vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík pochválil, že z Ruska nám prišlo lietadlo s jadrovým palivom. Slovenské elektrárne sa však začali pozerať aj po iných dodávateľoch, ktorí by dokázali dodať produkt. Ide o americkú firmu Westinghouse a francúzsku spoločnosť Framatome. 

Kým vlani dokázali elektrárne podpísať kontrakt s Američanmi, tento týždeň sa podarilo dotiahnuť tender aj s Francúzskom.

Nová zmluva s Francúzskom

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. január 2026 15:23