Štúdia vedená výskumníkmi z Queenslandskej univerzity a publikovaná v Science Advances Friday zistila, že protilátky u myší boli štyridsaťkrát vyššie po podaní dvoch dávok vakcíny proti covidu prostredníctvom kožnej náplasti v porovnaní s dávkami podávanými ihlou.
Náplasť spustila výrazne vyššie hladiny krvných protilátok ako injekcia aj po jednej dávke, uviedli autori štúdie.
Protilátky generované náplasťou fungovali proti predtým dominantným variantom alfa a beta v laboratóriu. Netestovali ho však proti vysoko infekčnému variantu delta, ktorý momentálne vo svete dominuje.
Zdá sa, že jediná dávka zastavila replikáciu vírusu v mozgu a pľúcach, čo bolo pozoruhodné, pretože vírus, ktorý spôsobuje covid, môže infikovať tieto časti tela myší a ľudí.
Klinické skúšky na ľuďoch sa začnú v roku 2022, uviedol David Muller, vedec z Austrálskeho centra pre výskum infekčných chorôb, ktorý štúdiu viedol.
Muller povedal, že vo všeobecnosti vakcíny podávané na kožu vyvolávajú silné imunitné reakcie, pretože koža je plná imunitných buniek. Svaly nemajú veľa imunitných buniek potrebných na reakciu na vakcínu.
Burak Ozdoganlar, profesor inžinierstva na Carnegie Mellon University, ktorý pracuje na technológii náplasťových vakcín od roku 2007, povedal že menej vakcíny aplikovanej presne na kožu môže aktivovať imunitnú odpoveď podobnú intramuskulárnej injekcii.
"To by mohlo znamenať, že na očkovanie pacientov by boli potrebné nižšie dávky vakcíny v porovnaní s injekciou."
Táto technológia tiež sľubuje jednoduchšiu distribúciu ako injekcie či menej medicínskeho odpadu. Náplasť má veľkosť jedného centimetra štvorcového. "Sú také maličké, že ich nevidíte," povedal Muller.
Náplasť sa aplikuje na kožu za dve minúty pomocou aplikátora, ktorý vyzerá ako hokejový puk. Autori štúdie uviedli, že po aplikácii náplasti sa zdá, že je stabilná pri izbovej teplote až jeden mesiac. Existujúce vakcíny proti covidu od Moderny a Pfizeru boli stabilné dve hodiny až týždeň pri rovnakej teplote.