Reuters - Ilustračné
StoryEditor

Štúdia: Sputnik V vyvoláva vyššie hladiny protilátok proti omikronu ako Pfizer

21.01.2022, 14:50
Autor:
sansan
Predbežnú štúdiu vykonali vedci z inštitútu Spallanzani v Taliansku a inštitútu Gamaleya v Moskve, ktorý vyvinul vakcínu Sputnik V.

Malá predbežná laboratórna štúdia ukázala, že hladiny protilátok neutralizujúcich omikron u ľudí očkovaných ruskou vakcínou Sputnik V sa neznížili tak výrazne ako u tých, ktorí dostali injekciu od Pfizeru. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spoločná rusko-talianska štúdia – financovaná Ruským fondom priamych investícií, ktorý predáva Sputnik V v zahraničí – porovnávala krvné sérum ľudí, ktorí dostali rôzne vakcíny.

Predbežnú štúdiu vykonali vedci z inštitútu Spallanzani v Taliansku a inštitútu Gamaleya v Moskve, ktorý vyvinul vakcínu Sputnik V.

Výskumníci uviedli, že vzorky odobraté tri až šesť mesiacov po druhej dávke vakcíny ukázali, že hladiny protilátok u príjemcov dvoch dávok Sputniku V boli odolnejšie voči omikronu ako u tých, ktorí boli očkovaní Pfizerom.

Zahŕňali 51 ľudí zaočkovaných Sputnikom V a 17 po dvoch injekciách Pfizeru. "Dnes je nevyhnutnosť tretieho posilňovacieho očkovania zrejmá," uvádza sa v predbežnej štúdii zverejnenej 19. januára.

Štúdia ukázala, že neutralizačné protilátky špecifické pre omikron boli zistené v krvnom sére 74,2 percenta ľudí očkovaných Sputnikom a 56,9 percenta ľudí očkovaných Pfizerom.

Skoršia predbežná štúdia inštitútu Gamaleya, vývojára Sputnik V, ukázala, že posilňovacia dávka vakcíny Sputnik Light poskytla silnejšiu protilátkovú odpoveď proti omikronu ako samotná dvojdávková vakcína Sputnik V. 

28. máj 2022 02:58