Vedci vyvinuli antikoncepčnú pilulku, ktorú je potrebné užívať iba raz mesačne. Želatínová kapsula, ktorá sa doteraz testovala iba na ošípaných, sa rozpúšťa v žalúdku a uvoľňuje syntetické hormóny, aby sa zabránilo otehotneniu.
Vedci tvrdia, že by to mohlo pomôcť predchádzať neplánovaným tehotenstvám spôsobeným chybami pri každodennom používaní tabletiek. Odborníci tvrdia, že tento prístup by mohol rozšíriť existujúcu škálu antikoncepčných možností žien.
Aj na alzheimera či AIDS
Profesor Robert Langer z Massachusettsovho technologického inštitútu, ktorý je spoluautorom štúdie uverejnenej v časopise Science Translational Medicine, však uviedol, že tento prístup by sa mohol nakoniec uplatniť na ešte širšiu škálu aplikácií.
„Dúfam, že budú existovať tabletky, ktoré by ľudia mohli prehltnúť a mohli by trvať dlhú dobu na liečenie rôznych chorôb, ako duševné choroby a závislosť od opioidov, Alzheimerova choroba, AIDS,“ uviedol.
Perorálne antikoncepčné tabletky sú obľúbenou formou antikoncepcie. Predchádzajúci výskum však naznačil, že až 50 percent žien, ktoré ich užívajú denne, vynecháva najmenej jednu dávku v trojmesačnom intervale, čo ich potenciálne vystavuje riziku otehotnenia.
Aj keď sa očakáva, že otehotnie menej ako jedna žena zo 100, ak sa užíva spoľahlivo denná tabletka, v reálnom živote vynechané dávky znamenajú, že približne 9 žien zo 100 otehotnie počas používania takejto antikoncepcie.
Nežiadúce účinky
Tím tvrdí, že mesačná pilulka by mohla znížiť takéto chyby pri užívaní a tým aj počet neplánovaných tehotenstiev. Avšak, rovnako ako pri iných formách hormonálnej antikoncepcie, nová tabletka, aj keď je účinná, môže mať nežiaduce vedľajšie účinky.
Diana Mansourová, viceprezidentka britskej Fakulty sexuálneho a reprodukčného zdravia, túto štúdiu uvítala. „Koncept mesačnej perorálnej antikoncepčnej tabletky je atraktívny a má potenciál rozšíriť výber antikoncepcie,“ uviedla.