Reuters
StoryEditor

V Izraeli vyvinuli čuchový test na koronavírus. Môžete si ho urobiť doma

05.04.2020, 16:58
Autor:
TASRTASR
Test vône založený na komplexnom algoritme môže monitorovať náhle zmeny vo vnímaní vône a zápachu, ktoré môžu byť skorým príznakom nástupu choroby COVID-19.

Laboratórium v Izraeli vyvinulo čuchový test, ktorý môže pomôcť pri včasnej detekcii koronavírusu SARS-CoV-2 v tele človeka, informovala v nedeľu agentúra DPA.

Ľudia, ktorí sa obávajú, že by mohli byť nakazení, si tento test môžu urobiť priamo doma tým, že budú skúšať, či cítia vôňu arašidového masla, octu, vodky alebo cesnaku.

Intenzitu čuchového podnetu potom vyhodnotia podľa tabuľky na webovej stránke SmellTracker.org, ktorú založil tím okolo profesora neurobiológie Noama Sobela z Weizmannovho vedeckého inštitútu sídliaceho južne od Tel Avivu.

Každý používateľ stránky je vyzvaný, aby sa zaregistroval a potom vybral päť produktov bežne dostupných v jeho domácnosti, ktoré každý deň ovonia, a stanoví intenzitu a charakter svojho čuchového zážitku.

Test vône založený na komplexnom algoritme môže monitorovať náhle zmeny vo vnímaní vône a zápachu, ktoré môžu byť skorým príznakom nástupu choroby COVID-19 spôsobenej koronavírusom, vysvetlil Sobel pre agentúru DPA.

Jednoduchý test

Sobel dodal, že testovanie je veľmi jednoduché: prvé s registráciou zaberie asi päť minút času a nasledujúce dve alebo tri minúty.

Vysvetlil, že vedci sa snažia "vytvoriť model, ktorý nám umožní predvídať nástup choroby." Test podľa vedca nedáva jednoznačnú odpoveď, či bol niekto infikovaný koronavírusom, napovie však, že sa čuch človeka mení.

Na základe týchto informácií môžu potom pacienti podrobnejšie opísať svoje príznaky a lekárom by to mohlo pomôcť pri rozhodovaní, či daného človeka treba testovať na nový koronavírus.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nateraz uznala stratu čuchu ako jeden zo symptómov choroby COVID-19, ale zo štúdií, ktoré sa konali v niekoľkých krajinách vrátane Izraela a Iránu, vyplýva, že dočasné problémy s čuchom pociťovalo okolo 60 percent pacientov.

Strata čuchu 

DPA uviedla, že podľa odhadu vedcov v súčasnosti existuje osem aktívnych kmeňov koronavírusu SARS-CoV-2.

Vedci zo Sobelovho laboratória sa domnievajú, že práve strata čuchu môže byť faktorom, ktorým sa kmene vírusu od seba odlišujú.

Profesor Sobel informoval, že čuchový test vyvinutý v jeho laboratóriu si už na internete robilo asi 5000 ľudí väčšinou z Izraela a Švédska.

Weizmannov vedecký inštitút v tomto projekte spolupracuje so švédskou lekárskou univerzitou Karolinska Institute a rozbieha spoluprácu s Technickou univerzitou v Drážďanoch a s francúzskym Národným centrom pre vedecký výskum.

Koronavírus a Covid - 19

01 - Modified: 2023-09-18 10:31:51 - Feat.: - Title: Budú sa kvôli covidu opäť zatvárať školy? A účinkuje ešte očkovanie z minulého roka? Odpovedá hlavný hygienik 02 - Modified: 2023-09-15 17:30:00 - Feat.: - Title: Eurokomisia schválila vakcínu od Moderny prispôsobenú novým variantom Covid-19 03 - Modified: 2023-09-07 13:47:27 - Feat.: - Title: Slovenskí vedci spojili aktivitu enzýmu s ťažkým covidom 04 - Modified: 2023-09-06 19:32:56 - Feat.: - Title: Počet nakazených novým koronavírusom na severnej pologuli opäť rastie 05 - Modified: 2023-08-27 08:06:58 - Feat.: - Title: Severná Kórea po troch rokoch umožní svojim občanom návrat do vlasti, musia do karantény
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
23. september 2023 02:51