Podľa nových údajov, ktoré vykresľujú chmúrny obraz života žien v nasledujúcom desaťročí, sa tento rok na celom svete predpovedá najmenej 15 miliónov prípadov domáceho násilia v dôsledku opatrení počas pandémie.
„Katastrofálne výsledky“
Populačný fond OSN tiež vypočítal, že desiatky miliónov žien nebudú mať tento rok prístup k moderným antikoncepčným prostriedkom a ďalšie milióny dievčat postihne zmrzačenie pohlavných orgánov, známe ako ženská obriezka, alebo sa vydajú do roku 2030. Výkonná riaditeľka fondu Natalia Kanem podľa The Guardian označila výsledky za úplne katastrofálne.
Úrady na celom svete hlásili rastúce prípady zneužívania v dôsledku zavedenia karantény počas epidémie koronavírusu. Zverejnili ich Populačný fond OSN, Avenir Health, Johns Hopkins University v USA a Victoria University v Austrálii, ktoré predpokladajú 20 percentný nárast násilia počas trojmesačnej karantény vo všetkých 193 členských štátoch OSN. Číselné údaje zohľadňujú očakávané vysoké úrovne nedostatočne nahlásených prípadov.
Vedci očakávajú ďalších 15 miliónov prípadov domáceho násilia každé tri mesiace, keď dôjde k predĺženiu karantény. Odhadujú tiež, že prerušenie programov prevencie násilia z dôvodu pandémie by mohlo znamenať, že do roku 2030 bude odvrátených o tretinu menej prípadov násilia.
Neplánované tehotenstvá a nebezpečné potraty
Vedci tiež predpokladajú, že až 44 miliónov žien v 114 krajinách s nízkymi a strednými príjmami nebude mať prístup k antikoncepcii, ak bude bude karanténa a opatrenia pretrvávať tri mesiace a spôsobia vážne narušenie služieb. To by malo za následok odhadovaný milión nezamýšľaných tehotenstiev.
Medzinárodná federácia plánovaného rodičovstva uviedla, že v 64 krajinách bolo zatvorených viac ako 5 000 kliník a nezisková organizácia Marie Stopes International predpovedá, že obmedzenia týkajúce sa služieb počas pandémie by mohli znamenať 3 milióny ďalších nezamýšľaných tehotenstiev, 2,7 milióna nebezpečných potratov a 11-tisíc úmrtí súvisiacich s tehotenstvom.
Očakáva sa, že pandémia zníži úsilie o ukončenie mrzačenia ženských pohlavných orgánov. Vedci očakávali, že rozšírenie programov prevencie mrzačenia ženských pohlavných orgánov v nasledujúcich 10 rokoch bude znamenať zníženie počtu dievčat o 5,3 milióna. Predpokladá sa, že toto číslo sa zníži o tretinu.
Medzitým prerušenie programov na zabránenie detských manželstiev povedie k tomu, že v nasledujúcom desaťročí bude ďalších 13 miliónov detí „predaných“ do manželstva.
Svetoví lídri sa zaviazali odstrániť násilie páchané na ženách a dievčatách, mrzačenie ženských pohlavných orgánov a detské manželstvá a zabezpečiť univerzálny prístup k plánovanému rodičovstvu do roku 2030 v rámci cieľov trvalo udržateľného rozvoja.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19