Hongkonskí vedci oznámili, že 33-ročný muž sa znova nakazil koronavírusom SARS-CoV-2 štyri a pol mesiaca po tom, čo sa uňho nákaza objavila po prvý raz, informovala v pondelok britská spravodajská stanica BBC.
Genómová sekvencia podľa vyjadrení vedcov ukazuje, že dva kmene vírusu, ktoré u muža našli sú "jasne odlišné", v dôsledku čoho ide celosvetovo o prvý potvrdený prípad opätovnej nákazy.
Na základe správy Hongkonskej univerzity muž strávil v nemocnici 14 dní predtým, ako sa z vírusu zotavil. Prepustili ho 14. apríla, uvádza spravodajská stanica NBC News.
Druhý pozitívny test mal muž podľa NBC News 15. augusta po tom, čo sa cez Spojené kráľovstvo vrátil do Hongkongu zo Španielska. Otestovali ho na letisku. Príznaky choroby sa však uňho neprejavili.
"Ide o veľmi vzácny prípad opätovnej nákazy," povedal profesor Brendan Wren z Londýnskej školy hygieny a tropického lekárstva (LSHTM). Podľa jeho slov by to však nemalo mať negatívny vplyv na celosvetové úsilie v súvislosti s vývojom vakcíny proti COVID-19.
"Dá sa očakáva, že vírus po čase prirodzene zmutuje," povedal.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že je dôležité nerobiť unáhlené závery na základe prípadu jedného pacienta. Experti podľa BBC tvrdia, že opätovná nákaza môže byť zriedkavé a nemusí byť nevyhnutne závažná.
Koronavírusom sa na svete nakazilo viac ako 23 miliónov ľudí. U nakazených ľudí sa počas toho, ako ich telo bojuje s vírusom, objaví odozva imunitného systému. To zvyšuje ich ochranu v prípade, že sa u nich vírus znovu objaví.
Najsilnejšiu odozvu imunitného systému podľa BBC zaznamenali u pacientov v najvážnejšom stave.
Stále však nie je jasné, aká je táto imunita silná, alebo ako dlho pôsobí.
WHO uviedla, že na získanie ďalších informácií sú potrebné rozsiahlejšie štúdie na ľuďoch, ktorí už nákazu koronavírusom prekonali.