Nedávne štúdie ukazujú, že očkovanie znižuje riziko ochorenia chrípky v rozmedzí od 40 percent do 60 percent, keď sú očkovacie látky dobre spárované proti vírusom. Niektorí ľudia veria, že vakcína proti chrípke u detí nefunguje. Je pravda, že účinnosť sa mení podľa veku. Je to spôsobené zmenou imunitného systému dieťaťa v priebehu jeho rastu. Jedna štúdia amerického Úradu verejného zdravotníctva zistila, že očkovacie látky proti chrípke znížili riziko výskytu chrípky súvisiacej s pediatrickou intenzívnou starostlivosťou o 74 percent. Pediater a predseda pre imunizáciu John Dunn zo zdravotného strediska Kaiser Permanente Washington odkazuje rodičom: "Každoročne máme veľa otázok o očkovacej látke proti chrípke. Všetkým vo veku šesť mesiacov a starším odporúčame očkovanie. Chrípka je vážne, potenciálne smrteľné ochorenie. Chrípková vakcína je najlepší spôsob, ako sa uistiť, že ste vy a vaši blízki chránení."Pixabay
StoryEditor

Má zmysel očkovať sa proti chrípke počas pandémie COVID-19? Odpovedajú uznávaní odborníci

08.10.2020, 13:28
Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry, virologička Tatiana Betáková a hlavný hygienik Ján Mikas vysvetľujú, čo sa môže stať, ak človek ochorie aj na chrípku a koronavírus.

Oslovili sme odborníka na tropickú medicínu a infektológiu a bývalého člena krízového štábu, profesora Vladimíra Krčméryho a virologičku Tatianu Betákovú z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Pripájame aj niekoľko vyjadrení hlavného hygienika Jána Mikasa z tlačovej správy.

V článku sa dozviete aj:

  • Kto a prečo by sa mal nechať zaočkovať proti chrípke?
  • A má to vôbec význam?
  • Čo môže spôsobiť jej kombinácia s koronavírusom?
  • Rady na ochranu pred chrípkou aj koronavírusom

Je možné naraz ochorieť na chrípku aj COVID-19?

Mikas: Áno. Pri ochorení jedným vírusom sa dokonca zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia ďalším infekčným ochorením, či už vírusovým alebo bakteriálnym.

Je v období pandémie koronavírusu teda ešte dôležitejšie očkovanie proti chrípke?

Krčméry: Súbeh chrípky a iného mikrobiálneho patogénu v pľúcach spôsobuje takzvaný syndróm smrteľnej synergie, najmä u seniorov a osôb s poruchami protilátkovej či bunkovej imunity. Klasický príklad je HIV a TB, tato smrteľná synergia zvyšuje mortalitu dvoj až štvornásobne.

Okrem očkovania proti chrípke, kde je k...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
28. máj 2022 03:11