StoryEditor

Aká liečba zachráni pankreas? Toto sú rizikové faktory a príznaky najsmrteľnejšej rakoviny

13.11.2020, 23:00
Posledné roky je tento orgán v hľadáčiku vedy a medicíny ako máloktorý iný. Oprávnene. Karcinóm pankreasu je najsmrteľnejšou rakovinou a počet ľudí s cukrovkou rapídne stúpa.

Našťastie, doslova v tieto dni dochádza na poli podžalúdkovej žľazy k významným objavom. Čo zachráni náš pankreas?

Znie archaicky, vznešene, dokonca poeticky. Názov žľazy ukrytej hlboko v bruchu medzi žalúdkom a chrbticou by sa dobre vynímal aj na obale básnickej zbierky.

​Slovo pankreas bolo populárne už za čias Aristotela a dokázateľne ho používal aj grécky filozof osobne. Samotný orgán svet spoznal až približne dvadsať rokov po jeho smrti – vďaka Herophilovi z Chalcedónu.

A museli prejsť ešte ďalšie štyri storočia, kým termín pankreas s touto podivuhodnou žľazou „splynuli v jedno“.

Určite by bolo zaujímavé bádať, prečo k tomuto spojeniu došlo a čo pojem, v ktorom počuť ozvenu významov „všetko“ a „tvoriť“ znamenal predtým. Pravda je však taká, že v súvislosti s pankreasom nás v 21. storočí trápia oveľa akútnejšie problémy.

V galérii nájdete rizikové faktory pre vznik rakoviny pankreasu: 

Hlboko ukrytý

Svojou stavbou je podobný slinným žľazám – aj preto sa po starom nazýva slinivka brušná – a z väčšej časti sa skrýva za žalúdkom.

Je to vyslovene malý orgán, u dospelého jedinca meria zhruba pätnásť centimetrov, napriek tomu plní v organizme hneď dve úlohy: jednak produkuje veľmi silné tráviace enzýmy potrebné na úplné rozloženie potravy na jednotlivé živiny (cukry, bielkoviny, tuky) a jednak vytvára hormóny inzulín a glukagón, ktoré majú na starosti správne hospodárenie s hladinou krvného cukru v tele.

Len čo vložíme jedlo do úst, začne pankreas vyrábať bezfarebnú zásaditú pankreatickú šťavu. Langerhansove ostrovčeky, čo sú krvou bohato zásobené zhluky buniek, ktorých je v pankrease okolo milióna, sa skladajú z buniek B, vytvárajúcich inzulín, a buniek A, ktorých p...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Nová liečba cukrovky. Ako s ňou žiť bez obmedzení? 02 - Modified: 2023-09-07 11:50:54 - Feat.: - Title: Depresia môže prispieť k rozvoju cukrovky druhého typu 03 - Modified: 2023-08-23 05:43:28 - Feat.: - Title: Postrach onkológov. Najhoršia rakovina bujnie skryto, v jej výskyte sme štvrtí na svete 04 - Modified: 2023-07-28 09:30:00 - Feat.: - Title: Zázračný liek na chudnutie ukazuje svoju pravú tvár. Pacienti hlásia mučivé problémy so žalúdkom aj samovražedné úmysly 05 - Modified: 2023-07-26 07:30:26 - Feat.: - Title: Najväčšie mýty o cukrovke: veľa sladkostí, materstvo s cukrovkou a šoférovanie
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
01. október 2023 04:23