StoryEditor

Aká je úmrtnosť? Kde hrozí nákaza covidom? Nové vedecké dôkazy nepotešia

Aké sú vedecké dôkazy o účinnosti rúšok a respirátorov? V akej situácii je najväčšie riziko nákazy?

Už je to rok. Prvý zaznamenaný (spätne dohľadaný) prípad nákazy novým koronavírusom sa udial na začiatku decembra 2019.

V januári o "čínskom víruse" vedel snáď každý a v marci už štáty po celom svete prijímali protiepidemické opatrenia, aké nemajú v globálnom meradle obdobu.

Globálna vedecká komunita sa vrhla na skúmanie rôznych aspektov vírusu. Kým politici museli hľadať kompromisy, lekári boli nútení improvizovať a verejnosť žiadala informácie, ktoré zatiaľ zvyčajne neboli k dispozícii.

Teraz, o sedem mesiacov, 64 miliónov zaznamenaných prípadov COVID-19 a státisíce stránok vedeckých štúdií neskôr, máme oveľa lepšie informácie ako na jar.

Rad ľudí napriek tomu stále operuje s dnes už prekonaným chápaním. Technet.cz preto zostavil základné informácie, ktoré by mal poznať o COVID-19 každý.

Najmä ak chce chrániť seba, svojich blízkych a obmedziť šírenie nákazy v populácii so všetkými negatívnymi dôsledkami.

Ako sa nákaza najčastejšie šíri?

Čo sme vedeli skôr: Na jar sa písalo o tom, že vírus sa šíri kvapôčkami na určitú vzdialenosť (obvykle sa hovorilo o dvoch metroch alebo 6 stopách).

Hovorilo sa tiež o nákaze dotykom. Z toho vyplývali aj opatrenia, ktoré mali zabrániť kontaktu ľudí na krátku vzdialenosť a kládli dôraz na umývanie rúk a dezinfekciu všetkých povrchov.

Čo vieme dnes: Najväčším posunom v tejto oblasti je dôraz na šírenie vírusu skrze aerosóly, teda skrze maličké čiastočky (pod päť mikrometrov), oveľa menšie ako kvapôčky.

O možnosti šírenia písali vedci už v marci a apríli, vďaka novým informáciám ale teraz vieme, že je tento prenos infekcie pri covide oveľa dôležitejší, než sa spočiatku myslelo.

V júli vedci hromadne apelovali na WHO, aby vo svojich materiáloch zdôraznila možnosť, že sa covid často šíri práve aerosólmi, teda laicky povedané, poletuje vo vzduchu ako dym.

Ďalším dôležitým doplnením je novembrové varovanie CDC ohľadom dĺžky expozície. Tradične sa hovorilo o tom, aby sa ľudia vyhýbali "dlhšiemu pobytu v uzavretom priestore s ostatnými ľuďmi", pričom ako dlhší pobyt sa zvyčajne myslelo 15 minút a viac.

Novo americká CDC odporúča sčítať všetky expozície za posledných 24 hodín. Vírusové čiastočky sa totiž môžu na slizniciach kumulovať a tri desaťminútové pobyty v infekčnom prostredí,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
28. máj 2022 02:27