Baktéria, ktorá sa bežne vyskytuje vo vodách, môže byť extrémne nebezpečná. Hlavne pre starších a chorých je legionela vo veľkej miere smrtiaca. Teda nie priamo samotná baktéria, ale choroby, ktoré dokáže vyvolať. Tou hlavnou je legionelóza, takzvaná legionárska choroba. Ide o vážny zápal pľúc.
Zatiaľ čo bežné hodnoty baktérie dôvod na obavy nevyvolávajú, problém nastáva, ak dostane príležitosť sa množiť. Na to je ideálny bojler či všeobecne rozvody teplej vody, ktorá je dosť teplá na to, aby sa baktérii darilo, ale nie dosť na to, aby umierala.
VIDEO: Čo je to legionárska choroba?
Život ohrozujúca pneumónia
"Legionely sú baktérie, ktoré sa môžu vyskytovať v akomkoľvek vodnom prostredí s ideálnymi podmienkami pre ich rozmnožovanie - a to je teplota v rozmedzí 25 - 42 °C," uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR.
V extrémnych podmienkach prežívajú najmä v dôsledku ich schopnosti parazitovať na niektorých druhoch améb a bičíkovcov, a ich schopnosti podieľať sa spolu s inými druhmi baktérií na tvorbe biofilmov. Tie sa vytvárajú na nečistotách a vnútorných povrchoch potrubí, tesnení a spojovacích materiálov, napríklad z gumy či prírodných vlákien.
Legionely sa vyskytujú vo vodovodnom potrubí, ohrievačoch vody, chladiacich vežiach. Sú však tiež prítomné v prírode – v jazerách, vodných tokoch a dokonca pri pobreží oceánov.
Ako uvádzajú slovenskí hygienici, legionelóza ako ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria z rodu Legionella môže prebiehať v dvoc...
Zostáva vám 85% na dočítanie.