Alergia vo všeobecnosti predstavuje reakciu imunitného systému na látky, ktoré sú za normálnych okolností pre organizmus neškodné.
Tieto látky sa nazývajú alergény, na ktoré imunitný systém môže reagovať produkciou špecifických protilátok nazývaných imunoglobulín E. Tieto protilátky spôsobujú uvoľňovanie histamínu a iných látok do tela, čo vedie k alergickým reakciám.
Genetika aj spôsob života
„S nástupom sezóny sa v marci už tradične predá dvojnásobne viac liekov na alergie než vo februári a v júni to býva až päťnásobne viac,“ priblížila Andrea Babicová, brand manažérka Pilulka.sk. Najpredávanejšími tabletkami sú podľa jej slov Zodac, Claritine či Zyrtec a zo sprejov je to Allergodil.
„Alergie sa u človeka môžu prejaviť v akomkoľvek veku, pričom problémy môže človek pociťovať sezónne i celoročne,“ uvádza alergologička a klinická imunulogička Zuzana Vančíková.
Vedci sa domnievajú, že za obrovským nárastom alergií v posledných rokoch môžu genetické faktory, ale aj moderný spôsob života v priemyselne vyspelých krajinách či mestách.
„Presné vysvetlenie však zatiaľ nepoznáme,“ uvádza Vančíková. Príznakmi alergií sú najčastejšie svrbenie, výtok z nosa, dýchavičnosť, opuch, sčervenanie pokožky či bolesť brucha.
V apríli vŕba, v máji breza
Alergologička spresňuje, že vo svojej praxi sa najčastejšie stretáva s alergiou na pele a roztoče. V apríli sú najdráždivejšími alergénmi pele vŕby bielej a vŕby rakytovej.
„Nepríjemné sú predovšetkým jahňady týchto stromov, ktoré sa nazývajú,bahniatka‘ a ľudia si ich radi trhajú domov do vázy. Kvitnú spravidla od marca do mája a v apríli dosahujú vrchol,“ upozornila Andrea Babicová z PILULKA.sk.
Aprílom však sezóna nekončí. Práve mesiace máj a jún sú pre alergikov najnáročnejším obdobím. Rozkvitá celý rad stromov aj kríkov a príznaky peľovej alergie sú práve vtedy najsilnejšie.
Alergikov môžu potrápiť pele z brezy, borovíc, javora, pagaštanu či lipy. V júni nastupuje kvitnúca baza, ktorá sa radí medzi ďalšie silné alergény a začínajú tiež kvitnúť byliny, trávy a dreviny.
Široký sortiment liekov
Pri liekoch na alergie je výrazná sezónnosť. Počas jari ľudia okrem tabletiek siahajú aj na nosné spreje či očné kvapky, ktorými ľudia potláčajú príznaky alergií.
„Keď sa obhliadneme späť o niekoľko rokov, badať výrazné rozšírenie sortimentu voľno predajných liekov na alergické problémy. Začalo to účinnou látkou cetirizín a loratadín a v súčasnosti sú už dostupné bez receptu aj prípravky obsahujúce levocetirizín a desloratadín, či dokonca aj bilastín,“ vymenovala Jiřina Huthová, vedúca lekárne skupiny PILULKA.
Počas leta zároveň ľudia často v lekárňach siahajú po géloch na lokálne zníženie reakcie po bodnutí hmyzom a svrbenie. S nastupujúcou jeseňou a v zime je už záujem o lieky na alergie minimálny.