Allan Böhm, kardiológ z Premedix Clinic počas prednášky.FOTO: Premedix Clinic
StoryEditor

Úspech slovenských vedcov. Ich projekt sa dostal medzi najvýznamnejšie kardiologické štúdie sveta

03.09.2024, 15:27
Autor:
sansan
  • Vedecký a výskumný tím z Premedix Academy pod vedením kardiológa Allana Böhma sa môže pochváliť ďalším svetovým úspechom.
  • Na najväčšej a najprestížnejšej konferencii na svete ESC Congress, zameranej na kardiológiu a kardiovaskulárnu medicínu, dostali príležitosť prezentovať svoju najnovšiu štúdiu STOPSHOCK v rámci sekcie Late-breaking science.
  • Je to vôbec prvýkrát v histórii, čo sa slovenský tím dostal medzi tieto najvýznamnejšie štúdie svetovej kardiológie.

Slovenský tím z Premedix Academy odprezentoval na kongrese výsledky svojho výskumu v projekte s názvom STOPSHOCK, a to priamo v prestížnej sekcii “Late breaking science”. Tento pojem označuje najnovšie, často ešte nepublikované štúdie, ktoré sú však považované za mimoriadne dôležité.

Prezentovaná štúdia je zameraná na predikciu rizika vzniku kardiogénneho šoku. Ide o akútny stav, kedy srdce ako pumpa nedokáže zabezpečiť adekvátne okysličenie organizmu, a môže tak dôjsť k zlyhaniu orgánov a tkanív. Štatistiky tohto ochorenia sú alarmujúce, pretože sa vyznačuje až 50-percentnou úmrtnosťou.

„Bolo nám obrovskou cťou prezentovať výsledky našej práce pred tisíckami svetových odborníkov. STOPSHOCK je novinkou, ktorá prepája umelú inteligenciu a medicínu. S tímom sme identifikovali trinásť kľúčových premenných z množstva analyzovaných dát, ktoré môže lekár už pri prvom stretnutí s pacientom získať a po vložení do kalkulátora predpovedať riziko vzniku kardiogénneho šoku. Lekár tak dokáže určiť jeho pravdepodobnosť a môže včas zasiahnuť. Veríme, že STOPSHOCK pomôže zachrániť množstvo ľudských životov,“ uviedol Böhm.

image

Plány na záchranu nášho srdca. Prinášame nové objavy vedy

Tu sa však prezentácia tímu nekončí. V Londýne odprezentuje aj ďalšie dva príspevky technicko-medicínskeho start-upu Seerlinq, ktorý tiež vznikol v rámci vedecko-výskumných aktivít Premedix Academy. V sekcii Clinical Case predstavia technológiu Seerlinq, ktorá dokáže vďaka diaľkovému monitorovaniu predísť srdcovému zlyhaniu pacientov.

Doteraz to bolo možné iba invazívnymi metódami, slovenskí vedci však vyvinuli metódu, ktorou sa dá predpovedať zlyhanie srdca aj na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie. Lekár tak má pacienta neustále pod dohľadom, nech sa nachádza kdekoľvek.

„Obsahom prezentácie bola štúdia, v ktorej sme vďaka dátam získaným cez technológiu Seerlinq dokázali nastaviť personalizovanú liečbu 73-ročného pacienta, a tým sme odvrátili dve epizódy zhoršenia jeho stavu a zabránili jeho hospitalizácii,“ hovorí Böhm.

Ďalšia prezentovaná štúdia zahŕňala 371 pacientov. ,,Overili a potvrdili sme si, že systém založený na strojovom učení je schopný identifikovať podtyp srdcového zlyhávania na základe analýzy fotopletyzmografického signálu. Ten sa zaznamenáva pulzným oximetrom. Aj v tomto projekte vidíme veľkú budúcnosť a obrovský prínos pre zdravotný stav pacientov a samotné zdravotníctvo, keďže by mohol prispieť k zníženiu nákladov na operácie a hospitalizácie mnohých pacientov,“ vysvetľuje kardiológ Allan Böhm, ktorý sa na vedeckých výskumoch v rámci Premedix Academy podieľa spolu s ďalšími 30 kolegami.

O ESC CONGRESS

ESC Congress je každoročná medzinárodná konferencia organizovaná Európskou kardiologickou spoločnosťou, tento rok sa uskutoční v Londýne 30. augusta a potrvá do 2. septembra. Stretávajú sa tu odborníci z celého sveta, lekári, vedci aj zdravotnícki pracovníci, s jedným spoločným cieľom – aby zdieľali najnovšie poznatky, výskumy, štúdie  a inovácie v liečbe srdcových ochorení.

O projekte Premedix

Za projektom Premedix stojí MUDr. Allan Böhm, MSc., PhD., MBA, FESC, FJCS, slovenský kardiológ a vedec. Vyštudoval 3. lekársku fakultu Karlovej Univerzity v Prahe a v roku 2023 získal v odbore Klinický výskum titul MSc. na Oxfordskej univerzite. Vo svojich výskumoch sa venuje digitálnej medicíne, akútnej kardiológii, genomike a prepojeniu umelej inteligencie a lekárskej vedy. Svoje vedomosti posúva ďalej aj budúcim lekárom na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. 

V roku 2015 založil Premedix Academy, neziskovú výskumnú organizáciu, ktorá sa zameriava na medzinárodné výskumné a vzdelávacie projekty v oblasti biomedicíny.  

V roku 2021 založil MUDr. Allan Böhm inovatívnu súkromnú kliniku Premedix, ktorá sa stala jednou z prvých  kliník precíznej medicíny v Európe a ponúka inovatívne liečebné postupy pre každého a zmyslom ich práce je poskytovať dostupnosť vysoko kvalitnej a efektívnej zdravotnej starostlivosti. Združuje lekárov z viacerých špecializácií, preto poskytujú komplexný prístup k pacientom.

V roku 2022 MUDr. Allan Böhm založil aj startup Seerlinq zameraný na podporu uvedenia inovatívnej technológie Seerlinq do medicínskej praxe nielen na Slovensku.

01 - Modified: 2024-03-29 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Plány na záchranu nášho srdca. Prinášame nové objavy vedy 02 - Modified: 2024-02-23 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tichý ničiteľ obličiek, srdca či mozgu. Ako znížiť vysoký tlak aj bez liekov?
01 - Modified: 2024-12-11 22:49:35 - Feat.: - Title: Vedci chcú zlepšiť úspešnosť dojčenia, budú skúmať čuch novorodencov 02 - Modified: 2024-12-11 07:00:00 - Feat.: - Title: VYSVETĽUJEME Ako vzniká sneh? Opíšeme ti cestu zamrznutých ľadových kryštálov z oblakov až na zem 03 - Modified: 2024-12-06 08:46:13 - Feat.: - Title: Obľúbený moderátor Jan Kraus skončil v nemocnici. Podstúpil invazívny zákrok 04 - Modified: 2024-11-28 21:22:43 - Feat.: - Title: Ľudia s výrazne dlhšími prstenníkmi ako ukazovákmi pijú viac alkoholu 05 - Modified: 2024-11-26 10:00:00 - Feat.: - Title: Nie sú to len priateľstvá a zážitky. Ľudia v tvojom živote s tebou zdieľajú aj svoje črevné mikróby
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
15. december 2024 10:42