Európska komisia udelila registráciu dvakrát ročne podávanej injekcii na prevenciu vírusu HIV od americkej spoločnosti Gilead Sciences, na ktorej vývoji sa podieľal český virológ a biochemik Tomáš Cihlář. Informovala o tom agentúra Reuters. Liek minulý mesiac odporučila schváliť Európska agentúra pre lieky, podľa ktorej je liek vysoko účinný.
Lenakapavir sa bude v Európe predávať pod obchodným názvom Yeytuo. V júni bol schválený aj regulačnými orgánmi v Spojených štátoch, kde je predávaný pod názvom Yeztugo.
Schválenie Európskou komisiou sa vzťahuje na použitie v 27 členských štátoch Európskej únie, ako aj v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Kým bude liek sprístupnený pacientom, bude musieť spoločnosť Gilead Sciences dohodnúť ceny a podmienky úhrady so zdravotníckymi systémami v každej krajine.
V Spojených štátoch je katalógová cena lieku Yeztugo od Gileadu vyše 28-tisíc dolárov ročne. Niektoré americké poisťovne s úhradou novej injekcie zatiaľ váhajú s odvolaním sa na jej vysokú cenu v porovnaní s generickými liekmi, uviedla agentúra Reuters. Analytici predpokladajú, že liek dosiahne do roku 2029 tržby vyše štyroch miliárd dolárov ročne.
Uvedená injekcia nie je vakcínou, ale formou prevencie známej ako pre-expozičná profylaxia. Od doterajších podobných prípravkov sa odlišuje tým, že jej podanie stačí raz za šesť mesiacov, na rozdiel od každodenného užívania. Sľubuje tiež vysokú účinnosť, podľa štúdií znižuje riziko prenosu HIV u dospelých a dospievajúcich o viac ako 99,9 percenta.
